4

veľkosti

5

farieb

9.

skupina FCI

Toy pudel

Trpasličí pudel

Stredný pudel

Veľký pudel

Čistokrvný chov pudlov je našou hlavnou prioritou

Slovenský klub chovateľov pudlov riadi a podporuje iba chov čistokrvných pudlov na Slovensku. Ak sa Vám plemeno pudel páči, obráťte sa na chovateľov oficiálne registrovaných pod Medzinárodnou kynologickou federáciou FCI alebo oslovte nášho poradcu chovu, ktorý Vám ochotne poradí. „Papiere“ nie sú zbytočnosť. Povedia Vám veľa predovšetkým o rodičoch Vášho šteniatka a ich zdravotných testoch. 

Buďte, prosím, zodpovední a nepodporujte chov pudlov bez preukazu pôvodu.

Štandard FCI N°172 / 3.11.2014 / F

(Caniche)

Pôvod: Francúzsko

Dátum publikácie platného pôvodného štandardu: 3.11.2014

Použitie: spoločenský pes

Klasifikácia podľa FCI: Skupina 9 spoločenské a sprievodné a psy, Sekcia 2 pudel, bez skúšky z výkonu


KRÁTKE HISTORICKÉ ZHRNUTIE

Etymologicky francúzske slovo «caniche» (pudel) pochádza zo slova «cane», kačica. V ostatných krajinách toto slovo evokuje čľapotanie. Pôvodne boli tieto psy využívané na lov vodného vtáctva. Pochádzajú z barbetov, z ktorých si zachovali množstvo charakteristických znakov. V roku 1743 sa pomenovanie «pudel» používalo pre samicu barbetov. Následne sa barbet a pudel postupne oddeľovali. Chovatelia venovali veľa úsilia získaniu jednofarebných jedincov. Pudel sa stal veľmi populárnym spoločenským psom vďaka svojej priateľskej, veselej a vernej povahe, a taktiež vďaka štyrom veľkostiam a rozličným farebným rázom, medzi ktorými si každý môže vybrať podľa svojich preferencií.

 

CELKOVÝ VZHĽAD

Pes stredných proporcií, s charakteristickou kučeravou alebo šnúrovou srsťou. Jeho vzhľad zodpovedá inteligentnému, stále pozornému, čulému a harmonicky stavanému psovi elegantného a hrdého zjavu.

 

Dôležité proporcie
  • Dĺžka nosa je asi 9/10 z dĺžky lebky.
  • Dĺžka tela (šikmá dĺžka trupu- tj. od vrcholu lopatky k vrcholu sedacej kosti) je o niečo väčšia ako výška v kohútiku.
  • Výška v kohútiku je prakticky rovnaká ako výška od vrcholu najvyššieho bodu bedier k zemi.
  • Výška lakťa od zeme zodpovedá 5/9 výšky v kohútiku.

 

SPRÁVANIE/POVAHA

Vyznačuje sa vernosťou, učenlivosťou a schopnosťou výcviku, je preto mimoriadne príjemný spoločník.

 

HLAVA

Ušľachtilá, s rovnými líniami, úmerná k veľkosti tela. Hlava je dobre modelovaná, nesmie byt‘ ťažká ani masívna, ale ani prehnane jemná.

 

LEBEČNÁ ČASŤ:

Lebka: Jej šírka je menšia ako polovica celkovej dĺžky hlavy. Pri pohľade zhora sa lebka zdá byť‘ oválna, z profilu mierne vypuklá. Osi lebkovej časti a papule sa mierne rozbiehajú.

Nadočnicové oblúky sú mierne zdôraznené, pokryté dlhou srsťou.

Čelová brázda: Široká medzi očami, mierne sa zužujúca smerom k tylovému hrboľu, ktorý je veľmi výrazný (U trpasličích pudlov môže byť menej výrazný).

Stop (odsadenie čela): Málo výrazný, ale v žiadnom prípade nemôže byt nevyznačený.

 

TVÁROVÁ ČASŤ:

Ňufák: Vyvinutý, pri pohľade z profilu kolmý: nozdry otvorené. U čiernych, bielych a strieborných jedincov je ňufák čierny, u hnedých jedincov je hnedý. U plavých jedincov môže byť ňufák hnedý alebo čierny, v závislosti od intenzity plavej farby. Ňufák svetlých oranžovo plavých jedincov (aprikotov) musí byť čo najtmavší.

Papuľa: Horný profil celkom rovný, dĺžka zodpovedá asi 9/10 dĺžky lebky. Obe časti dolnej čeľuste sú takmer rovnobežné. Papuľa  pôsobí silne. Profil čeľuste je tvorený sánkou a nie okrajom horného pysku.

Pysky: Stredne vyvinuté, pomerne tesne priliehajúce, stredne silné, horné pysky priliehajú na dolné, neprevísajú. U čiernych, bielych a strieborných jedincov sú pysky čierne; u hnedých hnedé.

U pudlov sfarbenia aprikot (oranžovo plavá) au červeno plavých sú pysky viac či menej tmavo hnedé alebo čierne. Kútiky pyskov nesmú byť výrazné.

Čeľuste/zuby: Úplný nožnicový zhryz. Silné zuby.

Líca: Nevystupujú, sú formované kosťami. Partie pod očami sú dobre tvarované a málo vyplnené Jarmový oblúk veľmi málo vystupuje.

Oči: Majú živý výraz, sú uložené vo výške čelového sklonu, mierne šikmo. Sú mandlového tvaru. Čiernej alebo tmavohnedej farby. U hnedých pudlov môže byť tmavo jantárová farba očí. Okraje očných viečok sú u čiernych, bielych a strieborných psov čierne; u hnedých hnedé. U svetlých jedincov farby aprikot musia byť okraje očných viečok čo najtmavšie.

Uši: Dosť dlhé, voľne spadajúce pozdĺž líc, nasadené v predĺžení línie vychádzajúcej zo špičky ňufáka a prechádzajúcej pod vnútorným kútikom oka; sú ploché, pod nasadením: širšie, na špičkách zaoblené, pokryté veľmi dlhou kučeravou srsťou. Pri natiahnutí smerom dopredu má koža ušnice dosahovať ku kútiku pysku a ideálne je, keď ho presahuje.

 

KRK: Pevný, šija za zátylkom mierne klenutá, krk stredne dlhý, dobrých proporcií. Hlava je nosená vysoko a hrdo. Krk je bez laloku a má oválny prierez. Jeho dĺžka je trochu menšia ako dĺžka hlavy.

 

TELO: Dobrých proporcii. Dĺžka trupu je mierne väčšia ako výška v kohútiku.

Horná línia: harmonická a pevná.

Kohútik: Stredne vyvinutý. Výšku v kohútiku je prakticky rovnaké ako výška od najvyššieho bodu chrbta k zemi.

Chrbát: Krátky.

Bedrá: Pevné a svalnaté.

Kríže: Oblé, ale nie spadajúce.

Predhrudie: Vrchol hrudnej kosti je mierne vystupujúci a umiestnený pomerne vysoko.

Hrudník : Siaha až po lakte ; jeho šírka zodpovedá 2/3 jeho dĺžky. Obvod hrudníka u veľkých pudlov meraný za lopatkami musí byt o 10 cm väčší ako výška v kohútiku. Oválny prierez široký v dorzálnej (chrbtovej ) časti.

Brucho a slabiny: Vtiahnuté, ale nie chrtie.

 

CHVOST: Nasadený pomerne vysoko, v úrovni bedier (ideálne nesený na 9h10 vzhľadom k chrbtovej línii).

KONČATINY

HRUDNÉ KONČATINY:

Prehľad: Úplne rovné a rovnobežne postavené, dobre osvalené a s dobrými kosťami. Výška lakťa nad zemou je o trochu väčšia ako výška v kohútiku.

Plecia: Šikmo uložené, dobre osvalené. Lopatka zviera s ramenom asi 110° uhol.

Rameno: Dĺžka nadlaktia (ramena) zodpovedá dĺžke lopatky.

Zápästie: Tvorí predĺženú prednú časť predlaktia.

Nadprstie: Silné, pri pohľade z profilu takmer kolmé.

Labky hrudných končatín: Skôr malé, uzavreté, tvoria krátky ovál. Prsty dobre klenuté, tesne priliehajúce. Vankúšiky sú tvrdé a hrubé. Pazúry sú čierne u čiernych a strieborných pudlov. Sú čierne alebo hnedé u hnedých jedincov. U bielych pudlov môžu byt pazúry sfarbené vo veľkej škále odtieňov od rohoviny až po čiernu. U aprikotov a červeno plavých pudlov sú pazúry hnedé alebo čierne ; podľa možností čo najtmavšie, podľa farby srsti.

 

PANVOVÉ KONČATINY:

Prehľad: Pri pohľade zozadu rovnobežné ;  osvalenie dobre vyvinuté a veľmi zreteľné.

Stehná: Dobre osvalené a silné, Uhol medzi panvou a stehennou kosťou je výrazný.

Koleno: Uhol medzi stehennou a holennou kosťou je výrazný.

Členkový kĺb: Pomerne dobre uhlený (uhol medzi holennou kosťou a priehlavkovými kosťami musí byť výrazný).

Podpätie a nadprstie: Dosť krátke a zvislo postavené, Pudel nesmie mať pri narodení vlčie pazúry na panvových končatinách.

Labky panvových končatín: Pozri labky panvových končatín.

 

POHYB: Pudel má ľahký tanečný krok.

 

KOŽA: Pružná, bez ochabnutosti, pigmentovaná.  Pigmentácia kože u čiernych, bielych, strieborných, aprikotov a červených plavých pudlov musí byť v súlade s farbou srsti, U bielych pudlov je žiaduca striebristá pigmentácia kože.

 

OSRSTENIE :

SRSŤ:

  • Pudel s kučeravou srsťou:  bohatá, jemná srsť, s textúrou zodpovedajúcou vine, veľmi kučeravá, pružná, odolná tlaku ruky.  Srsť musí byť hustá, bohatá, rovnomerne dlhá, tvoriaca rovnaké kučery.
  • Pudel so šnúrovou srsťou: Srsti je bohatá, jemná textúra podobajúca sa vlne, hustá, tvoria charakteristické šnúry.  Tieto musia byť dlhé aspoň 20 cm.

 

FARBA:

  • Jednotná srsť : čierna, biela, hnedá, strieborná, plavá.
  • Hnedá musí byť sýta, pomerne tmavá, jednotná a teplého odtieňa.
  • Béžová a jej svetlejšie odtiene nie sú prípustné.
  • Strieborná musí byť jednotná, jasného odtieňa, nesmie prechádzať do čiernej ani do bielej farby.
  • Plavá musí mať rovnomerný odtieň.  A to vo farebnej škále od svetlo plavej po červeno plavú prechádzajúc cez oranžovo plavú (aprikot).  Očné viečka, ňufák, pysky, ďasná, podnebie, telesné otvory, miešok a vankúšiky labiek sú dobre pigmentované.  U svetlo plavých jedincov musí byť všetka pigmentácia čo najtmavšia.

 

VÝŠKA: Vo všetkých prípadoch musí byť pohlavný dimorfizmus viditeľný.

  • Veľké (kráľovské) pudle: Nad 45 cm až do 60 cm s toleranciou +2 cm. Veľký pudel má byť zväčšenou a rozvinutou reprodukciou stredného pudla a musí si zachovať rovnaké charakteristické znaky.
  • Stredné pudle: Nad 35 cm až do 45 cm.
  • Trpasličie pudle: Nad 28 cm až do 35 cm. Trpasličí pudel musí byť svojím celkovým vzhľadom zmenšeninou stredného pudla, pričom si podľa možnosti musí zachovať aj Rovnaké proporcie a nesmie vykazovať žiadne znaky « nanizmu ».
  • Toy pudle: Nad 24 cm (tolerancia – 1 cm) až do 28 cm (ideálny typ : 25 cm). Toy pudel si v celkovom vzhľade zachováva vlastnosti trpasličieho pudla a rovnaké základné proporcie zodpovedajúce všetkým požiadavkám štandardu. Akýkoľvek znak « nanizmu » je vylúčený, akurát tylový hrboľ môže byť menej výrazný.

 

CHYBY:

Akákoľvek odchýlka od vyššie sa môže považovať za chybu, ktorá bude penalizovaná v závislosti od závažnosti a od toho, aký má dopad na zdravie a pohodlie psa.

 

ZÁVAŽNÉ CHYBY:

  • Oči príliš veľké a okrúhle, alebo zapadnuté v očniciach, nedostatočne tmavé.
  • Príliš krátke uši (nesiahajú ku kútikom pysku)
  • Špicatá papuľa.
  • Klenutý chrbát nosa.
  • Kaprí alebo voľný chrbát. 
  • Chvost nasadený príliš nízko. 
  • Zvažujúci sa chrbát.
  • Príliš strmé uhlenie alebo preuhlenie panvových končatín.
  • Viazaný alebo predĺžený krok.
  • Riedka, mäkká alebo hrubá srsť.
  •  Nejasne definovaná alebo nerovnomerná farba.
  • Čiastočne depigmentovaný ňufák. 
  • Chýbajúce 2 PM2.

 

VYLUČUJÚCE CHYBY:

  • Agresivita alebo bojazlivosť.
  • Jedinci zodpovedajúci fyzické alebo povahové abnormality musia byť diskvalifikovaní.
  • Nedostatok plemenného typu, najmä v oblasti hláv, ktorým sa výrazne prejavuje primiešanie cudzej krvi do rasy.
  • Výška presahujúca 62 cm u veľkých pudlov a nedosahujúca 23 cm u toy pudlov.
  • Chýbanie chvosta alebo krátky chvost.
  • Vlčí pazúr alebo stopy vlčích pazúrov na panvových končatinách.
  • Akýkoľvek jedinec jedinec  znaky « nanizmu » : gul’atá lebka, absencia tylového hrbol’a, výrazný stop, vystupujúce oči, priliš krátka a hore zdvihnutá papuľa.
  • Čelová ryha prakticky neexistujúca.
  • Veľmi jemná kostra u toy pudlov.
  • Chvost nosný úplne zatočený.
  • Srsť nejednotného zafarbenia.
  • Akékoľvek biele fľaky na tele a/alebo na labkách u všetkých jedincov okrem bielych.
  • Úplne depigmentovaný ňufák.
  • Predhryz alebo podhryz.
  • Každý problém uloženia zubov, ktorý by mohol spôsobiť psovi zranenie (napr.: zle uložený očný zub, ktorý sa dotýka podnebia). 
  • Chýbanie jedného rezáka, jedného očného zuba alebo jedného trháka.
  • Chýbanie jedného PM3 alebo jedného PM4.
  •  Chýbanie troch alebo viac PM (okrem PM1).

 

Poznámka:

  • Samce musia mať dva vyvinuté semenníky, úplne zostúpené v miešku.
  • Na reprodukciu môžu byť použité iba zdravé psy, ktoré dokážu vykonávať funkcie, pre ktoré boli vybrané a morfológia ktorých je typická pre plemeno.

Príloha k štandardu

Hodnotenie pudla na výstave nie je v žiadnom prípade súťažou v úprave strihov.

Prehnaná úprava nesmie byť podporovaná.

 

POVOLENÉ VÝSTAVNÉ STRIHY

LEVÍ STRIH: Pudel s kučeravou a šnúrovou srsťou je vzadu ostrihaný až k rebrám.

Taktiež je potrebne ostrihať: papuľu:, tvarovú časť nad spodnými viečkami a pod nimi, líca, hrudné a panvové končatiny, s výnimkou manžiet alebo náramkov a ľubovoľného motívu na bedrách ; chvost s výnimkou okrúhleho alebo podlhovastého brmbolca. Pre všetky jedince je požadovaný fúz. Je povolene nechať srsť na hrudných končatinách, tzv. << nohavice >>.

 

MODERNÝ STRIH: Zachovanie srsti na štyroch končatinách je povolene za podmienky, že sú dodržané nasledovne pravidla :

  • Ostrihať je potrebné:
    • Labky hrudných končatín, od pazúrov až po pazúr piateho prsta, spodná časť panvových končatín až do výšky zodpovedajúcej výške strihu na hrudných končatinách. Pomocou strojčeka je povolene ostrihať iba srsť na prstoch.
    • Hlava a chvost podľa vyššie uvedených pravidiel.
  • Pri tomto strihu sa výnimočne pripúšťa:
    • Krátka briadka na spodnej čeľusti, ktorá by nemala byť hrubšia ako jeden centimeter, pričom dolná línia sa zastriháva rovnobežne so spodnou čeľusťou. Brada v podobe << kozej briadky >> nie je povolená.
    • Pompon (brmbolec) na chvoste môže byť vynechaný.
  • Skrátená srsť: Na tele tak, aby na chrbte bolo viditeľné dlhšie alebo kratšie moiré s dĺžkou srsti najmenej 1 cm. Dĺžka srsti sa postupne predlžuje okolo rebier a hore na končatinách.
  • Upravovaná dĺžka srsti:
    • Na hlave, kde zostáva korunka primeranej výšky, podobne ako na krku, kde prechádza vzadu ku kohútiku a vpredu bez prerušenia v mierne šikmej línii od hornej časti predhrudia až k ostrihanej časti labiek. V mieste nasadenia učí nanajvýš od jednej tretiny ich dĺžky, sa môže srsť skrátiť nožnicami alebo strojčekom v smere rastu srsti. Dolná časť ucha zostáva pokrytá srsťou a jej dĺžka sa smerom dole postupne predlžuje. Srsť končí strapcami, ktoré sa zarovnávajú nožnicami.
    • Na končatinách, kde << nohavice >> tvoria výrazný prechod od oholenej časti labiek. Smerom hore sa srsť postupne predlžuje, takže na pleciach a na stehnách dosahuje pri meraní natiahnutí srsti dĺžku 4 až 7 cm, pričom však dĺžka srsti musí byť v pomere k veľkosti psa, nesmie pôsobiť dojmom nadmernej objemnosti. Zadne << nohavice >> musia nechať vyniknúť typické uhlenie končatín pudla. Akokoľvek iný strih, ktorý nezodpovedá vyššie uvedeným zásadám, vedie k diskvalifikácii psa pri posudzovaní. Bez ohľadu na štandardnú siluetu dosiahnutú strihom nesmie tato nijako ovplyvňovať zatriedenie na výstave a všetky psy zaradene do rovnakej triedy sa posudzujú a hodnotia spoločne.

 

ANGLICKÝ STRIH: Pri tomto strihu sa k << leviemu >> strihu dopĺňajú motívy – napríklad náramky alebo manžety na panvových končatinách, alebo korunka na hlave (topknot).

Pri tomto strihu nie je pevne predpísaný fúz. Ostré ohraničenie osrstenia na panvových končatinách môže chýbať. Koruna (topknot) je nepovinná (je zakázané používať lak alebo iné prípravky na udržanie korunky na mieste).

 

BABY STRIH:
Preberá jednotlivé ostrihane časti z Moderného strihu.

Na hlave: topknot miernej výšky.

Srsť v prednej časti tela je ostrihaná do gule, vytvára << vajce >> od hrude až po korunku.

Zachovanie srsti zvanej << nohavice >>na hrudných končatinách necháva vyniknúť typickému uhleniu pudla.

Chvost, okrem brmbolca, by mal byť oválny alebo podlhovastý, strih je viac do dĺžky ako do šírky a uhly sú zaoblené.

 

ŠKANDINÁVSKY STRIH alebo strih na TERIÉRA:

Tento strih je podobný ako << moderný >> strih, ale uši a chvost môžu byť oholené.

 

Najnovšie zmeny sú vyznačené tučným písmom.

 


Oficiálny, úradný, overený preklad štandardu plemena na stiahnutie tu (PDF)

Pudel sa vyznačuje vernosťou, učenlivosťou a veľmi dobrou schopnosťou výcviku. Nie nadarmo ho vídať na prvých priečkach v rebríčkoch najinteligentnejších plemien. Je to veľmi temperamentný, veselý a energický pes, s večne dobrou náladou. Je veľmi príjemným spoločníkom a parťákom pre akékoľvek spoločné aktivity. Pudla sa nesnažte lámať klasickými metódami výcviku. Potrebuje citlivejší prístup, je preto ideálnym adeptom na tréning pozitívnou motiváciou.

Veľkosti:
  • TOY: výška 24 – 28 cm (tolerancia -1 cm).
  • TRPASLIČÍ: výška nad 28 – 35 cm.
  • STREDNÝ: výška nad 35 cm – 45 cm.
  • VEĽKÝ (laicky tiež kráľovský): výška nad 45 cm – 60 cm (tolerancia + 2 cm).

Na výstavách sa každá veľkosť posudzuje samostatne.

 

Oficiálne uznané farby:
  • biela (pôvodná farba): jednotná biela
  • čierna (pôvodná farba): jednotná čierna, bez bielych znakov
  • hnedá (pôvodná farba): jednotná, pomerne tmavá s teplým odtieňom. Béžová a jej svetlé odtiene nie sú prípustné.
  • plavá (moderná farba): jednotná oranžovo plavá (aprikot) alebo červeno plavá
  • sivá (moderná farba): jednotná, čistá. Farebné odtiene nesmú prechádzať do čiernej, ani do bielej farby.

 

Na výstavách sa každá farba posudzuje samostatne. O víťaza plemena ale súperia biela-čierna-hnedá spolu a fawn-strieborná spolu. Iba pri veľkosti toy o víťaza plemena súperia všetky farby spolu.


Viacfarebné kombinácie (harlekýn a black&tan) spadajú pod samostatné plemeno Pudlí pes viacfarebný, ktoré je na Slovensku pod priamou správou Plemennej knihy ÚKK.

Etymologicky francúzske slovo “caniche” (pudel) pochádza zo slova “cane”, čo znamená kačica (v iných krajinách toto slovo evokuje čľapotanie). Pudle boli v minulosti používané na lov vodného vtáctva. Pôvodne pochádzajú z barbetov (španiel – poľovné psy), z ktorých si zachovali množstvo charakteristických znakov. V roku 1743 sa “caniche” nazývala samica barbetov. Následne sa barbet a pudel začali postupne oddeľovať. Chovatelia venovali množstvo úsilia získaniu jednofarebných jedincov. Pudel sa stal veľmi populárnym spoločenským psom vďaka svojej priateľskej, veselej a vernej povahe a tiež vďaka štyrom veľkostným a rôznym farebným rázom, medzi ktorými si každý mohol vybrať ten svoj preferovaný.

obsah pripravujeme 🙂

Vedeli ste, že ...

pudel sa považuje za jedno z najinteligentnejších psích plemien na svete? 

Vedeli ste, že ...

prvý vrh veľkých pudlov na Slovensku bol zapísaný až v roku 1990?

Vedeli ste, že ...

Slovenský klub chovateľov pudlov existuje už 53 rokov?