veľkosti
farieb
skupina FCI
Toy pudel
Trpasličí pudel
Stredný pudel
Veľký pudel
Čistokrvný chov pudlov je našou hlavnou prioritou
Slovenský klub chovateľov pudlov riadi a podporuje iba chov čistokrvných pudlov na Slovensku. Ak sa Vám plemeno pudel páči, obráťte sa na chovateľov oficiálne registrovaných pod Medzinárodnou kynologickou federáciou FCI alebo oslovte nášho poradcu chovu, ktorý Vám ochotne poradí. „Papiere“ nie sú zbytočnosť. Povedia Vám veľa predovšetkým o rodičoch Vášho šteniatka a ich zdravotných testoch.
Buďte, prosím, zodpovední a nepodporujte chov pudlov bez preukazu pôvodu.
05.04.2024 / FR
V platnosti od 01.08.2024
Štandard FCI č. 172
CANICHE – PUDEL
Pôvod: Francúzsko
Dátum zverejnenia pôvodného platného štandardu: 20.03.2024
Využitie: spoločenský pes
Klasifikácia podľa FCI: Skupina 9 spoločenské a sprievodné a psy, Sekcia 2 Pudel, bez pracovných skúšok
STRUČNÝ HISTORICKÝ PREHĽAD
Etymologicky, francúzske slovo „caniche – pudel“ pochádza zo slova „cane“, čo znamená kačica (samica od káčera – kačica). V iných jazykoch tento termín odkazuje na činnosť brodenia sa v bahne, alebo čľapkania sa vo vode. Pôvodne bol tento pes využívaný na lovenie vodných vtákov. Je potomkom plemena Barbet, po ktorom mu zostali zachované mnohé vlastnosti. V roku 1743 sa pre samicu barbeta zaužívalo pomenovanie „la caniche“. Neskôr došlo k postupnému odčleneniu Barbeta od Pudla. Chovatelia sa snažili o dosiahnutie maximálnej originality. Vďaka svojej priateľskej, hravej a vernej povahe, a taktiež vďaka štyrom veľkostiam a rozličným zafarbeniam srsti, z ktorých si majiteľ môže vybrať podľa vlastného uváženia a preferencií, sa pudel stal veľmi populárnym ako pes spoločenský.
CELKOVÝ VZHĽAD
Pudel je stredne veľký pes s charakteristickou kučeravou, vlnitou alebo šnúrovou srsťou. Jeho vzhľad pripomína inteligentné zviera, ktoré je neustále v strehu, je to pes aktívny s harmonickou štruktúrou tela, ktorý mu dodáva elegantný a pyšný vzhľad a výzor.
DÔLEŽITÉ PROPORCIE
- Dĺžka papule (tlamy) predstavuje cca 9/10 dĺžky lebky.
- Dĺžka tela (lopatkovo-kostná /od vrcholu lopatky k vrcholu sedacej kosti) je len o niečo väčšia ako výška v kohútiku.
- Výška od kohútika po zem je približne rovnaká ako výška od vrcholu najvyššieho bodu chrbta po zem.
- Výška od lakťa po zem zodpovedá 5/9 výšky v kohútiku.
SPRÁVANIE/POVAHA
Tento druh psa je známy svojou vernosťou, učenlivosťou a schopnosťou a pripravenosťou k výchove a tréningu, čo z neho robí obzvlášť príjemného spoločenského psa.
HLAVA
Ušľachtilá a vznešená, s priamymi líniami, úmerná k veľkosti tela. Musí byť dobre modelovaná, bez ťažkopádnosti alebo prílišnej subtílnosti.
KRANIÁLNA OBLASŤ:
Lebka: Šírka lebky je menšia ako polovica dĺžky hlavy. Pri pohľade zhora sa lebka javí ako oválna a z profilu mierne vypuklá. Osi lebky a papule sú mierne divergentné (rozbiehavé).
Mierne výrazné nadočnicové oblúky, pokryté dlhou srsťou
Čelová brázda: Medzi očami široká, zužujúca sa smerom k veľmi výraznému tylovému hrboľu. (U trpasličích pudlov môže byť tylový hrboľ o niečo menej výrazný.)
Stop (čelný stop alebo čelový sklon je prechod medzi čelom a chrbtom nosa): Málo výrazný, ale v žiadnom prípade nemôže byť nevyznačený.
TVÁROVÁ OBLASŤ:
Ňufák: Výrazne vyvinutý, s vertikálnou líniou profilu, nozdry otvorené. U čiernych, bielych a sivých, dvojfarebných čiernych, dvojfarebných sivých, čierno-plavých, a trojfarebných druhov je ňufák čierny. U hnedých, dvojfarebných hnedých a hnedo-plavých je ňufák hnedý. U plavých a dvojfarebných plavých jedincov môže byť ňufák hnedý alebo čierny v závislosti od intenzity plavej farby. U svetlo-plavých jedincov by ňufák mal byť čo najtmavší.
Papuľa (tlama): Horný profil je rovný a priamočiary, dĺžka papule predstavuje cca 9/10 dĺžky lebky. Obe strany dolnej čeľuste sú takmer rovnobežné. Papuľa je pevná a silná. Spodný profil papule je tvorený sánkou a nie okrajom horného pysku.
Pysky: Stredne vyvinuté, skôr suché, priemernej hrúbky, horné pysky priliehajú na spodné, nie sú prevísajúce. Pysky sú u čiernych, bielych a sivých jedincov čierne; hnedé pysky sú u hnedých jedincov. U jedincov oranžovo-plavých (marhuľových) a u červeno-plavých druhov sú pysky viac-menej tmavo hnedé alebo čierne. Kútiky pyskov nesmú byť výrazné.
Čeľuste/zuby: Plne nožnicový zhryz (skus). Zuby silné.
Líca: Nie sú výrazné, sú vymodelované na kostiach. Partie pod očami sú dokonale vytvarované a málo vyplnené. Jarmové (zygomatické) oblúky sú veľmi málo vyčnievajúce.
OČI: Oči majú plamenno-ohnivý výraz, uložené sú vo výške čelového stopu / čelového sklonu a sú umiestnené mierne šikmo. Oči majú mandľový tvar. Farba očí je čierna alebo tmavohnedá. U hnedých jedincov môžu byť oči tmavo jantárového zafarbenia. Okraje očných viečok sú u čiernych, bielych a sivých jedincov čierne; u hnedých druhov sú okraje očných viečok hnedé. U svetlo-plavých jedincov by okraje očných viečok mali byť čo najtmavšie.
UŠI: Sú dosť dlhé, ovísajú pozdĺž líc, nasadené sú v predĺžení línie vychádzajúcej od vrchnej časti papule (tlamy) a prechádzajúcej pod vonkajším kútikom oka; sú ploché, rozširujú sa pod nasadením a na koncoch sú zaoblené, pokryté vlnitou a veľmi dlhou srsťou. Pri natiahnutí kože ušnice smerom dopredu, dosahuje táto po úroveň kútikov úst, v ideálnom prípade by ich mala presahovať.
KRK: Silný, na zátylku mierne zakrivený, priemernej dĺžky, dobre proporcionálne vytvarovaný. Hlava je v hrdej pozícii, nesená vysoko. Krk bez laloku, oválneho prierezu. Jeho dĺžka je o niečo menšia ako dĺžka hlavy.
TELO: Dobré proporcie. Dĺžka tela je o niečo väčšia ako výška v kohútiku.
Horná línia: harmonická a dostatočne pevná.
Kohútik: Priemerne vyvinutý. Výška od kohútika po zem je približne rovnaká ako výška od vrcholu najvyššieho bodu chrbta po zem.
Chrbát: krátky.
Bedrá: Pevné a svalnaté
Kríže: Sú zaoblené, ale nie spadnuté.
Hrudník: Siahajúci do výšky lakťov; šírka zodpovedá 2/3 výšky.
Predhrudie: Zakončenie hrudnej kosti by malo mierne vyčnievať a byť umiestnené pomerne vysoko. U veľkých jedincov pudlov musí byť obvod hrudníka meraný za plecami najmenej o 10 cm väčší ako výška v kohútiku. Hrudník má oválny prierez, v zadnej časti rozšírený.
Spodná línia a brucho: Vytiahnuté nahor, ale nie prehnane.
CHVOST: Nasadený dosť vysoko, na úrovni bedrovej línie (ideálne nesený na „09:10 hod.“ voči hornej línii). Kupírovanie (skrátenie chvosta) chvosta už viac nie je povolené.
KONČATINY
HRUDNÉ KONČATINY
Všeobecný vzhľad: Sú dokonale rovné a paralelné, dobre osvalené s dobrou kostrovou štruktúrou. Výška od lakťa po zem je o niečo väčšia ako polovica výšky v kohútiku.
Plecia: Šikmo uložené, dobre osvalené. Lopatka a ramenná kosť tvoria uhol cca 110 stupňov.
Rameno: Dĺžka ramennej kosti zodpovedá dĺžke lopatky.
Zápästie: Je v prednej línii predlaktia.
Metakarpus (záprstie): pevný a pri pohľade zboku takmer rovný.
Labky hrudných končatín: Skôr malé, pevné, krátkeho oválneho tvaru. Prsty dobre klenuté a tesne ku sebe priliehajúce. Vankúšiky sú tvrdé a hrubé. Pazúry sú u čiernych a sivých jedincov čierne. U hnedých druhov sú pazúry čierne alebo hnedé. U bielych jedincov môžu byť pazúry sfarbené vo všetkých farebných odtieňoch od farby rohoviny až po čiernu farbu. U aprikotov a červeno plavých pudlov sú pazúry hnedé alebo čierne; podľa sfarbenia srsti čo najtmavšie.
PANVOVÉ KONČATINY
Všeobecný vzhľad: Zadné končatiny sú pri pohľade zozadu rovnomerné a paralelné; svaly sú dobre vyvinuté a jasne a zreteľne viditeľné.
Stehná: Dobre osvalené, robustné a silné. Coxo-femorálny uhol (uhol medzi panvovou a stehennou kosťou) musí byť výrazný.
Kolená (grasset): Femorotibiálny uhol (uhol medzi stehennou a holennou kosťou) musí byť výrazný.
Pätový kĺb: Hlezenný kĺb je relatívne dobre zauhlený (tibiotarzálny uhol, teda uhol medzi holennou kosťou a priehlavkovými kosťami musí byť výrazný).
Metatarsus (priehlavok, nadprstie): Pomerne krátky a zvislý. Pudel nesmie mať pri narodení vlčie pazúry (ostrohy) na panvových končatinách.
Labky panvových končatín: Skôr malé, pevné, krátkeho oválneho tvaru. Prsty dobre klenuté a tesne ku sebe priliehajú. Vankúšiky sú tvrdé a hrubé. Pazúry sú u čiernych a sivých jedincov čierne. U hnedých druhov sú pazúry čierne alebo hnedé. U bielych jedincov môžu byť pazúry sfarbené vo všetkých farebných odtieňoch od farby rohoviny až po čiernu farbu. U aprikotov a červeno plavých pudlov sú pazúry hnedé alebo čierne; podľa sfarbenia srsti čo najtmavšie.
POHYB/CHÔDZA: Pudel sa pohybuje ľahko a akoby tanečným krokom.
KOŽA: Koža je pružná, nie je ochabnutá a je pigmentovaná. Čierne, hnedé, sivé a oranžovo-plavé alebo červeno-plavé pudle musia mať pigmentáciu zodpovedajúcu sfarbeniu ich srsti. U bielych pudlov je veľmi žiadané strieborné sfarbenie kože.
POKRYTIE TELA:
Srsť:
Pudel s kučeravou srsťou: bohatá srsť jemnej vlnitej štruktúry, dostatočne kučeravá, pružná, elastická a odolná voči stláčaniu rukou. Srsť musí byť hustá, vhodne upravená, rovnomernej dĺžky a tak aby sa vytvárali kučery rovnakej veľkosti.
Pudel so šnúrovou srsťou: bohatá srsť s jemnou, vlnitou a pevnou štruktúrou, vytvárajúca charakteristické šnúry. Tieto šnúry by mali mať dĺžku najmenej 20 cm.
Farba: Jednofarebná srsť:
Čierna, biela, hnedá.
Hnedá srsť musí byť pevná, silná, dostatočne tmavá, jednotná a teplá.
U čiernych a hnedých jedincov sú akékoľvek biele znaky vysoko nežiaduce.
Sivá, plavá
Béžová a jej svetlejšie odtiene nie sú prípustné. Sivá farba musí byť rovnomerná, sýta, nesmie prechádzať do čiernej ani bielej farby, avšak v závislosti od veku môže srsť vykazovať niekoľko odtieňov sivej. Plavá farba musí mať jednotný odtieň, ktorý môže prechádzať od svetloplavej cez oranžovú (marhuľovú) až po červeno-plavú. Očné viečka, ňufák, pysky, ďasná, podnebie, prirodzené otvory, semenníky, vankúšiky labiek musia byť dostatočne pigmentované. Je potrebné, aby jedince svetlo-plavého zafarbenia mali čo možno najtmavšiu pigmentáciu. U sivých a plavých jedincov sú akékoľvek biele znaky vysoko nežiaduce.
Ostatné farby:
Viacfarebné jedince, 2 farby
Prevaha biele farby s nepravidelne rozmiestnenými škvrnami druhej farby:
Čierna a biela
Modrá / šedastá a biela
Plavá a biela.
Hnedá a biela.
(Na bielych častiach nôh alebo tela sa môže objaviť niekoľko fľakov, avšak tieto nie sú žiaduce.)
Prevaha jednotného a čistého zafarbenia s bielymi plôškami na nohách, predhrudí a niekedy s maskou na papuli a/alebo na konci chvosta (jedinci s plášťovým sfarbením):
Hnedé sfarbenie chrbta.
Čierne sfarbenie chrbta.
Jedinci s plavým zafarbením: (prevaha jednej farby, pričom plavé znaky sú dobre definované a majú výraznú a čistú plavú farbu):
Hnedá s plavými znakmi
Čierna s plavými znakmi
Povinné plavé znaky:
- nad každým okom
- na lícach a vo vnútri uší
- na bočných stranách papule
- na konci každej končatiny a na jej vnútornej strane.
- na predhrudí, v okolí semenníkov u samcov a v okolo vulvy u samíc.
Plavé znaky nesmú mať čierne tieňovanie ani byť príliš bledé.
Akékoľvek biele znaky sú vysoko nežiaduce.
Trojfarebné pudle:
Majú čierne, biele a plavé znaky. Plavé znaky musia byť prítomné minimálne na úrovni obočia a v okolí semenníkov u samcov a v okolí vulvy u samíc.
Ostatné viacfarebné pudle:
Farba žíhaná a biela
Farba žíhaná
VEĽKOSŤ: U všetkých veľkostí pudlov musí byť zreteľný pohlavný dimorfizmus.
Veľké pudle: Viac ako 45 cm až do 60 cm s toleranciou plus 2 cm. Veľký pudel by mal pôsobiť ako zväčšená a rozvinutá kópia stredného pudla, pričom si musí zachovať rovnaké charakteristiky a črty.
Stredné pudle: Viac ako 35 cm až do 45 cm.
Trpasličie pudle: Viac ako 28 cm až do 35 cm. Trpasličí pudel by mal celkovo pôsobiť ako zmenšenina stredného pudla, pričom si musí zachovať rovnaké proporcie, bez znakov nanizmu.
Toy pudle: Viac ako 24 cm (tolerancia menej ako 1 cm) až do 28 cm (ideálny požadovaná výška: 25 cm) Toy pudel si musí celkovo zachovať vzhľad trpasličieho pudla a taktiež si musí zachovať rovnaké všeobecné proporcie spĺňajúce všetky požiadavky štandardov. Akýkoľvek znak „nanizmu“ nie je prípustný; Výnimku z tohto pravidla predstavuje: tylový hrboľ, môže byť menej výrazný.
CHYBY A NEDOSTATKY:
Každá odchýlka od vyššie uvedených požiadaviek je považovaná za chybu alebo nedostatok, ktorý bude hodnotený a penalizovaný v závislosti od jej závažnosti a jej vplyvu na zdravie a pohodlie psa.
ZÁVAŽNÉ CHYBY A NEDOSTATKY:
- Príliš veľké a okrúhle oči, alebo oči zapadnuté do očných jamiek a nedostatočne tmavé
- Príliš krátke uši (nedosahujúce ku kútikom pyskov)
- Papuľa úzka alebo zašpicatená
- Nos ohnutý / orlí
- Chrbát príliš vyklenutý (kaprí) alebo priveľmi prehnutý
- Príliš nízko nasadený chvost
- Zvažujúci sa chrbát
- Panvové končatiny majú príliš strmé uhlenie alebo prílišné preuhlenie
- Chôdza ťahavá alebo predĺžená
- Srsť príliš riedka, mäkká alebo tvrdá a hrubá
- U jednofarebných jedincov: nejasne definovaná alebo nejednotná farba
- Čiastočne depigmentovaný ňufák
- Zuby: chýbajúce dva PM2
CHYBY A NEDOSTATKY, KTORÉ SÚ DÔVODOM NA VYLÚČENIE:
- Pes s agresívnym alebo príliš bojazlivým správaním
- Vylúčený je každý pes, ktorý preukazuje akékoľvek fyzické abnormality alebo abnormality v správaní
- Nedostatok plemenného typu, najmä v oblasti hlavy, ktorý predznačuje primiešanie krvi iného plemena, inej rasy
- U veľkých pudlov je dôvodom na vylúčenie výška presahujúca 62cm a Toy pudlov výška menej ako 23 cm
- Pes s chýbajúcim alebo príliš krátkym chvostom
- Vlčie pazúry (ostrohy) alebo stopy vlčích pazúrov (ostrôh) na panvových končatinách
- Každý pes, ktorý prejavuje akékoľvek známky „nanizmu“: príliš okrúhla lebka, absencia tylového hrboľa, veľmi výrazný stop (čelný stop alebo čelový sklon je prechod medzi čelom a chrbtom nosa), vypúlené oči, príliš krátka a príliš zvlhčená tlama (papuľa)
- Takmer neexistujúca stredná čelová ryha.
- U Toy pudlov príliš ľahká kostra
- Úplne stočený chvost
- U jednofarebných jedincov: U všetkých jedincov iných ako bielych, nie je prípustná akákoľvek biela škvrna či fľak na tele a/alebo na končatinách
- U jedincov ostatných farieb:
- Jedinec s jednofarebnou srsťou, ktorý má na nej jedinú izolovanú škvrnu (mismarking).
- Nedostatok harmónie v rozložení farieb na hlave.
- Oko v očnom bielku (typ pirát).
- Obe oči v bielku
- Úplne depigmentovaný ňufák.
- Predhryz alebo podhryz (výrazne vystupujúca horná alebo dolná čeľusť)
- Akýkoľvek problém s umiestnením zubov, ktorý by mohol spôsobiť zranenia psa (napríklad zle uložený očný zub, ktorý sa dotýka podnebia).
- Pes, ktorému chýba jeden rezák, očný zub alebo jeden trhák
- Chýbanie jedného PM3 alebo jedného PM4
- Chýbanie troch alebo viacerých PM (okrem PM1).
Poznámka:
- Samce musia mať dva normálne vyvinuté semenníky úplne zostúpené do mieška.
- Na reprodukciu by sa mali používať iba zdravé psy, schopné plniť funkcie, na ktoré boli vyberané a ktorých morfológia je typická pre dané plemeno.
Dodatok k norme
Hodnotenie pudla na výstave sa v žiadnom prípade nesmie zamieňať so súťažou v úprave srsti a celkového vzhľadu psa. Prehnaná úprava srsti a celkového vzhľadu psa nesmie byť podporovaná.
POVOLENÉ VÝSTAVNÉ STRIHY
Vo výstavnom strihu a celkovej príprave psa na výstavu sú fúziky dovolené.
Strih „na leva“: Pudel s kučeravou alebo šnúrovou srsťou by mal byť ostrihaný na zadnej časti tela až po rebrá. Taktiež je potrebné ostrihať: papuľu (tlamu); tvárovú časť nad spodnými viečkami a pod nimi; líca; hrudné a panvové končatiny, s výnimkou manžiet alebo náramkov a ľubovoľných motívov na bedrách; chvost, s výnimkou okrúhleho alebo podlhovastého brmbolca na konci chvosta. U všetkých jedincov sa vyžadujú fúzy. Kožušinka/srsť na hrudných končatinách, tzv. „nohavice“ je prípustná.
„Moderný“ strih: Ponechanie srsti na všetkých štyroch končatinách je povolené výlučne pri dodržaní a rešpektovaní nasledovných štandardov:
1.Je potrebné ostrihať:
- Labky hrudných končatín od pazúrov po špičku vlčieho pazúriku (ostrohy), labky panvových končatín do rovnakej výšky. Pomocou strojčeka je povolené ostrihať iba srsť na prstoch.
- Hlava a chvost v súlade s vyššie uvedenými pravidlami.
Pri tomto strihu sa výnimočne pripúšťa:
- Prítomnosť krátkych chlpov pod spodnou čeľusťou, ktorých dĺžka nesmie presahovať hustotu jedného centimetra, pričom spodná línia musí byť ostrihaná na úrovni spodnej čeľuste. Brada, nazývaná „kozia briadka“, nie je prípustná.
- Odstránenie brmbolca na chvoste.
2. Skrátená srsť: Na tele, aby sa na línii chrbta, dosiahol efekt „brokátového hodvábu (moaré)“ o dĺžke najmenej 1 cm. Dĺžka by sa mala postupne zväčšovať cez rebrá a nad končatinami.
3. Upravovaná dĺžka srsti:
- Na hlave, kde sa ponecháva korunka primeranej výšky, ako aj na krku, kde zostupuje dozadu ku kohútiku a dopredu bez prerušenia v mierne šikmej línii od hornej časti predhrudia až k ostrihanej časti nôh. V hornej časti uší, nanajvýš však do jednej tretiny ich dĺžky, sa môže srsť skrátiť nožnicami alebo strojčekom v smere rastu srsti. Dolná časť ucha zostáva pokrytá srsťou a jej dĺžka sa smerom z hora dole postupne predlžuje. Srsť končí strapcami, ktoré je možné zarovnať.
- Na končatinách, kde „nohavice“ vytvárajú výrazný prechod od oholenej časti nôh. Smerom hore sa srsť postupne predlžuje, takže na pleciach i na stehnách dosahuje pri meraní natiahnutej srsti dĺžku 4 až 7 cm, pričom však je potrebné dodržať dĺžku srsti primerane k veľkosti psa, avšak nesmie pôsobiť „nafúknuto“. Zadné nohavice musia musia nechať vyniknúť typické uhlenie pudla. Akýkoľvek iný strih, vytvorený fantáziou majiteľa psa, ktorý sa odchyľuje od týchto štandardov a noriem vedie ku diskvalifikácii psa. Žiaden štandardný výzor psa dosiahnutý strihom nemá vplyv na zaradenie psa na výstave, všetky psy rovnakej triedy budú zaradené, posudzované a hodnotené spoločne.
Anglický strih: Pri tomto strihu sa do „levieho“ strihu dopĺňajú motívy na zadnej časti tela, napríklad náramky alebo manžety. Na hlave: korunka (topknot). Pri tomto strihu fúzy nie sú povinné a sú dobrovoľné. Chýbajúce ohraničenie na srsti zadných končatín je povolené. Korunka (topknot) je nepovinná, t.j. je dobrovoľná (je zakázané používať lak alebo iné prípravky na jej udržanie na mieste).
Baby strih: Inšpiruje sa rôznymi strihmi a zostrihmi charakterizujúcimi Moderný štýl
Na hlave: nevysoká korunka (topknot)
Srsť na prednej časti tela je zostrihaná do tvaru gule, vytvára „vajce“ viditeľné od predhrudia až po korunku (topknot).
Takzvané „nohavice“ na prednej časti tela zostávajú zachované, čo necháva vyniknúť typické uhlenie pudla.
Chvost, okrem brmbolca, má mať oválny alebo podlhovastý tvar, strih je viac do dĺžky ako do šírky a rohy sú zaoblené.
Škandinávsky strih alebo strih Teriér:
Tento strih je podobný Modernému strihu, avšak uši a chvost je možné oholiť.
Najnovšie úpravy sú vyznačené tučným písmom.
Nový štandard plemena je platný od 01.08.2024
Úradne preložená verzia nového štandardu – otvoriť PDF
Dodatok k štandardu týkajúci sa farieb a vzájomného kríženia – odporúčanie krajiny pôvodu – otvoriť PDF
Anglická verzia nového štandardu – https://fci.be/Nomenclature/Standards/172g09-en.pdf
Francúzska verzia nového štandardu – https://fci.be/Nomenclature/Standards/172g09-fr.pdf
Zdroj: anglická verzia štandardu. Preklad do slovenčiny podľa publikácie „Exteriér psa“ (autor Ing. Jozef Jursa, CSc.)
Pudel sa vyznačuje vernosťou, učenlivosťou a veľmi dobrou schopnosťou výcviku. Nie nadarmo ho vídať na prvých priečkach v rebríčkoch najinteligentnejších plemien. Je to veľmi temperamentný, veselý a energický pes, s večne dobrou náladou. Je veľmi príjemným spoločníkom a parťákom pre akékoľvek spoločné aktivity. Pudla sa nesnažte lámať klasickými metódami výcviku. Potrebuje citlivejší prístup, je preto ideálnym adeptom na tréning pozitívnou motiváciou.
Veľkosti podľa štandardu FCI (slovenský/anglický/francúzsky ekvivalent):
- TOY: výška viac ako 24 – 28 cm (tolerancia -1 cm). Ideálna požadovaná výška: 25 cm
- TRPASLIČÍ/DWARF alebo MINIATURE/NAIN: výška viac ako 28 až do 35 cm.
- STREDNÝ/MEDIUM/MOYEN: výška viac ako 35 cm až do 45 cm.
- VEĽKÝ (laicky tiež kráľovský)/STANDARD/GRAND: výška viac ako 45 cm až do 60 cm (tolerancia + 2 cm).
Na výstavách sa každá veľkosť posudzuje samostatne.
Amerika (AKC), Austrália (ANKC) a Anglicko (KC) rozoznávajú iba 3 veľkosti pudlov a to toy, miniature a standard.
Oficiálne uznané farby podľa štandardu FCI (slovenský/anglický/francúzsky ekvivalent):
JEDNOFAREBNÁ SRSŤ
- biela/white/blanc
- čierna/black/noir: akékoľvek biele znaky sú vysoko nežiadúce.
- hnedá/brown/marron: musí byť pevná, silná, dostatočne tmavá, jednotná a teplá. Akékoľvek biele znaky sú vysoko nežiadúce.
- plavá/fawn/fauve: Béžová a jej svetlejšie odtiene nie sú prípustné. Plavá farba musí mať jednotný odtieň, ktorý môže prechádzať od svetloplavej cez oranžovú (marhuľovú) až po červeno-plavú. Očné viečka, ňufák, pysky, ďasná, podnebie, prirodzené otvory, semenníky, vankúšiky labiek musia byť dostatočne pigmentované. Je potrebné, aby jedince svetlo-plavého zafarbenia mali čo možno najtmavšiu pigmentáciu. Akékoľvek biele znaky sú vysoko nežiadúce.
- sivá/grey/gris: Sivá farba musí byť rovnomerná, sýta, nesmie prechádzať do čiernej ani bielej farby, avšak v závislosti od veku môže srsť vykazovať niekoľko odtieňov sivej. Akékoľvek biele znaky sú vysoko nežiadúce.
OSTATNÉ FARBY (od 01.08.2024)
- Viacfarebné jedince, 2 farby
- čierna a biela
- modrá/šedastá a biela
- plavá a biela
- hnedá a biela
Na bielych častiach nôh alebo tela sa môže objaviť niekoľko fľakov, avšak tieto nie sú žiaduce.
- Prevaha jednotného a čistého zafarbenia s bielymi plôškami na nohách, predhrudí a niekedy s maskou na papuli a/alebo na konci chvosta (jedinci s plášťovým sfarbením):
- Hnedé sfarbenie chrbta (Brown coloured back)
- Čierne sfarbenie chrbta (Black coloured back)
- Jedinci s plavým zafarbením: (prevaha jednej farby, pričom plavé znaky sú dobre definované a majú výraznú a čistú plavú farbu):
- Hnedá s plavými znakmi („Brown and tan“)
- Čierna s plavými znakmi („Black and tan“)
Povinné plavé znaky:
- nad každým okom
- na lícach a vo vnútri uší
- na bočných stranách papule
- na konci každej končatiny a na jej vnútornej strane
- na predhrudí, v okolí semenníkov u samcov a v okolí vulvy u samíc.
Plavé znaky nesmú mať čierne tieňovanie ani byť príliš bledé. Akékoľvek biele znaky sú vysoko nežiaduce.
- Trojfarebné pudle: Majú čierne, biele a plavé znaky. Plavé znaky musia byť prítomné minimálne na úrovni obočia a v okolí semenníkov u samcov a v okolí vulvy u samíc.
- Ostatné viacfarebné pudle:
- Farba žíhaná a biela (Brindle and white)
- Farba žíhaná (Brindle)
Na väčšine výstava sa každá farba posudzuje samostatne. Na medzinárodných výstavách o titul CACIB nastupujú biela-čierna-hnedá spolu, fawn-sivá spolu a všetci viacfarební spolu, každá veľkosť samostatne.
Do 01.08.2024 bola výnimkou iba veľkosť toy, kde sa pre všetky farby zadával iba jeden CACIB.
Viacfarebné pudle patria od 01.08.2024 oficiálne pod štandard Pudla a ich chov opäť zastrešuje Slovenský klub chovateľov pudlov. Pred týmto dátumom boli viacfarebné pudle samostatné neuznané plemeno – Pudlí pes viacfarebný.
Slovo „caniche“ pochádza z francúzskeho slova „cane“, čo znamená samica kačky. V iných jazykoch tento termín odkazuje na činnosť brodenia sa vo vode. Pôvodne bol pudel používaný na lov vodných vtákov a je potomkom plemena Barbet, od ktorého si zachoval mnohé vlastnosti. V roku 1743 sa používalo označenie „la caniche“ pre samice barbeta. Neskôr došlo k postupnému oddeleniu Barbeta a Pudla, pričom chovatelia sa zameriavali na vývoj jednofarebných jedincov. Pudel sa stal veľmi populárnym spoločenským psom vďaka svojej prívetivej, hravej a vernej povahe, a taktiež vďaka štyrom veľkostiam a rozličným farebným rázom, ktoré si môžu majitelia vybrať podľa vlastných preferencií.
Vedeli ste, že ...
pudel sa považuje za jedno z najinteligentnejších psích plemien na svete?
Vedeli ste, že ...
prvý vrh veľkých pudlov na Slovensku bol zapísaný až v roku 1990?
Vedeli ste, že ...
Slovenský klub chovateľov pudlov existuje už 54 rokov?
Vedeli ste, že ...
Amerika, Austrália a Anglicko rozoznávajú iba tri veľkosti pudlov namiesto štyroch?