veľkosti
farieb
skupina FCI
Toy pudel
Trpasličí pudel
Stredný pudel
Veľký pudel
Čistokrvný chov pudlov je našou hlavnou prioritou
Slovenský klub chovateľov pudlov riadi a podporuje iba chov čistokrvných pudlov na Slovensku. Ak sa Vám plemeno pudel páči, obráťte sa na chovateľov oficiálne registrovaných pod Medzinárodnou kynologickou federáciou FCI alebo oslovte nášho poradcu chovu, ktorý Vám ochotne poradí. „Papiere“ nie sú zbytočnosť. Povedia Vám veľa predovšetkým o rodičoch Vášho šteniatka a ich zdravotných testoch.
Buďte, prosím, zodpovední a nepodporujte chov pudlov bez preukazu pôvodu.
Štandard FCI N°172
(oficiálny názov plemena podľa krajiny pôvodu CANICHE)
Pôvod plemena: Francúzsko
Dátum definitívneho prijatia FCI: 01.01.1955
Dátum zverejnenia posledného platného štandardu: 20.03.2024
Platnosť posledného štandardu: od 01.08.2024
Využitie: spoločenský pes
Klasifikácia podľa FCI: Skupina 9 spoločenské a sprievodné a psy, Sekcia 2 Pudel, bez pracovných skúšok
KRÁTKY HISTORICKÝ PREHĽAD
Slovo „caniche“ pochádza z francúzskeho slova „cane“, čo znamená samica kačky. V iných jazykoch tento termín odkazuje na činnosť brodenia sa vo vode. Pôvodne bol pudel používaný na lov vodných vtákov a je potomkom plemena Barbet, od ktorého si zachoval mnohé vlastnosti. V roku 1743 sa používalo označenie „la caniche“ pre samice barbeta. Neskôr došlo k postupnému oddeleniu Barbeta a Pudla, pričom chovatelia sa zameriavali na vývoj jednofarebných jedincov. Pudel sa stal veľmi populárnym spoločenským psom vďaka svojej prívetivej, hravej a vernej povahe, a taktiež vďaka štyrom veľkostiam a rozličným farebným rázom, ktoré si môžu majitelia vybrať podľa vlastných preferencií.
CELKOVÝ VZHĽAD
Pudel je stredne veľký pes s charakteristickou kučeravou, vlnitou alebo šnúrovou srsťou. Jeho vzhľad zodpovedá inteligentnému, stále pozornému, aktívnemu a harmonicky stavanému psovi, elegantného a hrdého zjavu.
DÔLEŽITÉ PROPORCIE
- Dĺžka papule (nosa) je asi 9/10 dĺžky lebky.
- Dĺžka tela (šikmá dĺžka trupu- tj. od vrcholu lopatky k vrcholu sedacej kosti) je len mierne vyššia ako výška v kohútiku.
- Výška v kohútiku je prakticky rovnaká ako výška od zeme po vrchol najvyššieho bodu bedier.
- Výška lakťa od zeme zodpovedá 5/9 výšky v kohútiku.
SPRÁVANIE/POVAHA
Pudel je známy svojou vernosťou, učenlivosťou a dobrou ovládateľnosťou, čo z neho robí obzvlášť príjemného spoločenského psa.
HLAVA
Elegantná, s rovnými líniami, úmerná k veľkosti tela. Musí byť dobre modelovaná, bez ťažkopádnosti alebo prílišnej subtílnosti.
LEBEČNÁ ČASŤ:
Lebka: Šírka lebky je menej ako polovica dĺžky hlavy. Pri pohľade zhora vyzerá lebka oválna a z profilu mierne vypuklá. Osi lebky a papule sú mierne divergentné (rozbiehavé).
Nadočnicové oblúky: Stredne výrazné, pokryté dlhými chlpmi.
Čelová brázda: Široká medzi očami, zužuje sa smerom k tylovému hrboľu, ktorý je veľmi výrazný. (U trpasličích pudlov môže byť menej výrazný.)
Stop (prechod medzi čelom a chrbtom nosa): Málo výrazný, ale v žiadnom prípade nemôže byt nevyznačený.
TVÁROVÁ ČASŤ:
Ňufák: Výrazne vyvinutý, s vertikálnym profilom; nozdry otvorené. U čiernych, bielych a sivých, dvojfarebných čiernych, dvojfarebných sivých, čiernych a plavých a trojfarebných je ňufák čierny. U hnedých, dvojfarebných hnedých a hnedých a plavých je ňufák hnedý. U plavých a dvojfarebných plavých jedincov môže byť ňufák hnedý alebo čierny v závislosti od intenzity plavej farby. U svetloplavých jedincov by ňufák mal byť čo najtmavší.
Papuľa: Horný profil je priamočiary, jej dĺžka je asi 9/10 dĺžky lebky. Obe časti dolnej čeľuste sú takmer rovnobežné. Papuľa pôsobí silne. Profil čeľuste je tvorený sánkou a nie okrajom horného pysku.
Pysky: Stredne vyvinuté, pomerne tesne priliehajúce, stredne silné,horné pysky priliehajú na spodné, neprevísajú. Pysky sú čierne u čiernych, bielych a sivých jedincov; hnedé u hnedých jedincov. U jedincov s aprikot a červeno-plavými odtieňmi môžu byť pysky tmavo hnedé alebo čierne. Kútiky pyskov nesmú byť výrazné.
Čeľuste/zuby: Kompletný nožnicový zhryz (skus). Silné zuby.
Líca: Nie sú výrazné, formujú ich kosti. Partie pod očami sú dobre tvarované a málo vyplnené. Jarmové (zygomatické) oblúky sú veľmi málo vyčnievajúce.
OČI
Bystré, uložené vo výške čelového sklonu, mierne šikmo. Majú mandľový tvar. Sú čierne alebo tmavo hnedé. U hnedých jedincov môžu byť oči tmavo jantárové. Okraje očných viečok sú čierne u čiernych, bielych a sivých jedincov; hnedé u hnedých jedincov. U svetlo-plavých jedincov by viečka mali byť čo najtmavšie.
UŠI
Sú dosť dlhé, visia pozdĺž líc, nasadené v predĺžení línie od vrchu papule prechádzajúcej pod vonkajším kútikom oka; sú ploché, rozširujú sa pod nasadením a sú zaoblené na koncoch, pokryté vlnitými a veľmi dlhými chlpmi. Pri natiahnutí smerom dopredu koža ušnice dosahuje ku kútiku pysku a ideálne by ho mala presahovať.
KRK
Silný, mierne zakrivený za šijou, strednej dĺžky, dobrých proporcií. Hlava je hrdá, nesená vysoko. Krk bez laloku, oválneho prierezu. Jeho dĺžka je mierne menšia ako dĺžka hlavy.
TELO
Dobrých proporcií. Dĺžka tela je mierne väčšia ako výška v kohútiku.
Horná línia: harmonická a pevná.
Kohútik: Stredne vyvinutý. Výška od kohútiku po zem je približne rovnaká ako výška od najvyššieho bodu bedier k zemi.
Chrbát: krátky.
Bedrá: Pevné a svalnaté.
Kríže: Sú zaoblené, ale nie spadnuté.
Hrudník: Siahajúci po lakte; šírka zodpovedá 2/3 hĺbky.
Predhrudie: Koniec hrudnej kosti má byť mierne vystúpený a umiestnený pomerne vysoko. U veľkých pudlov musí byť obvod hrudníka meraný za plecami najmenej o 10 cm väčší ako výška v kohútiku. Hrudník má oválny prierez, široký v hornej časti.
Spodná línia a brucho: Vytiahnuté nahor, ale nie prehnane.
CHVOST
Nasadený dosť vysoko, na úrovni bedrovej línie (ideálne nesený na „09:10 hod.“ voči hornej línii). Kupírovanie chvosta už viac nie je povolené.
HRUDNÉ KONČATINY
Všeobecný vzhľad: Sú dokonale rovné a paralelné, dobre osvalené s dobrou kostrovou štruktúrou. Výška od lakťa k zemi je mierne väčšia ako polovica výšky v kohútiku.
Plecia: Šikmo uložené, dobre osvalené. Lopatka a rameno tvoria uhol približne 110 stupňov.
Rameno: Dĺžka ramena (nadlaktia) zodpovedá dĺžke lopatky.
Zápästie: Je v predĺžení predlaktia.
Nadprstie: Silné, pri pohľade z profilu takmer kolmé.
Labky hrudných končatín: Skôr malé, pevné, s krátkym oválnym tvarom. Prsty dobre klenuté, tesne priliehajúce. Vankúšiky sú tvrdé a hrubé. Pazúry sú čierne u čiernych a sivých jedincov, čierne alebo hnedé u hnedých jedincov. U bielych jedincov môžu byť pazúry sfarbené vo veľkej škále odtieňov od farby rohoviny až po čiernu. U aprikotov a červeno plavých pudlov sú pazúry hnedé alebo čierne; podľa farby srsti čo najtmavšie.
PANVOVÉ KONČATINY
Všeobecný vzhľad: Zadné končatiny sú pri pohľade zozadu paralelné; svaly sú dobre vyvinuté a veľmi viditeľné.
Stehná: Dobre osvalené a silné. Uhol medzi panvovou a stehennou kosťou by mal byť výrazný
Kolená: Uhol medzi stehennou a holennou kosťou by mal byť výrazný.
Pätový kĺb: Pomerne dobre uhlený (tibio-tarsálny uhol, teda uhol medzi holennou kosťou a priehlavkovými kosťami by mal byť výrazny).
Nadprstie: Pomerne krátke a kolmé. Pudel nesmie mať pri narodení vlčie pazúry na panvových končatinách.
Labky panvových končatín: Sú skôr malé, pevné, s krátkym oválnym tvarom. Prsty dobre klenuté a stiahnuté. Vankúšiky sú tvrdé a hrubé. Pazúry sú čierne u čiernych a sivých jedincov, čierne alebo hnedé u hnedých jedincov.
POHYB/CHÔDZA
Pudel má ľahký tanečný krok.
KOŽA
Koža je pružná, bez ochabnutosti, pigmentovaná. Čierne, hnedé, sivé a plavé pudle musia mať pigmentáciu zodpovedajúcu ich sfarbeniu srsti. U bielych pudlov je žiadané strieborné sfarbenie kože.
SRSŤ
Kučeravá srsť: je bohatá, s jemnou textúrou, podobajúca sa vlne, veľmi kučeravá, pružná a odolná voči tlaku ruky. Musí byť hustá, rovnomerne dlhá, tvoriaca rovnaké kučery.
Šnúrová srsť: je bohatá, s jemnou textúrou, podobajúca sa vlne a hustá, tvoriaca charakteristické šnúry. Šnúry by mali mať dĺžku najmenej 20 cm.
FARBA
Jednofarebné pudle
- Čierna, biela, hnedá: Hnedá musí byť hlboká, bohatá, uniformná a teplá.
U čiernych a hnedých jedincov sú akékoľvek biele znaky vysoko nežiadúce.
- Sivá, plavá: Béžová a jej svetlejšie odtiene nie sú prípustné. Sivá farba musí byť rovnomerná, sýta, nesmie prechádzať do čiernej ani bielej, ale v závislosti od veku môžu byť prítomné rôzne odtiene sivej. Plavá by mala byť jednoliata od svetloplavej po červenoplavú, vrátane oranžovej plavej (aprikot). Pigmentácia očných viečok, ňufáka, pyskov, ďasien, podnebia, prírodných otvorov, semenníkov a vankúšikov labiek musí byť dobrá, pri svetlých jedincoch má byť čo najtmavšia.
U sivých a plavých jedincov sú akékoľvek biele znaky vysoko nežiadúce.
- Ostatné farby
- Dvojfarebné pudle:
Prevaha bielej farby , s nepravidelne rozmiestnenými škvrnami druhej farby:
- Čierna a biela.
- Modrá/sivá a biela.
- Plavá a biela.
- Hnedá a biela.
(Na bielych častiach tela a nôh môžu byť prítomné nejaké fľaky, nie sú však žiaduce.)
Prevaha jednotnej farby s bielymi plochami na nohách, predhrudí a niekedy s maskou na papuli a/alebo na konci chvosta (jedinci s plášťovým sfarbením):
- Hnedé sfarbenie chrbta.
- Čierne sfarbenie chrbta.
Jedinci s plavým zafarbením: prevláda jedna farba s jasne definovanými znakmi čistej sýtej plavej farby:
- Hnedá s plavými znakmi.
- Čierna s plavými znakmi.
Povinné plavé znaky:
- Okolo oboch očí
- Na lícach a vo vnútri uší.
- Na bočných stranách papule.
- Na koncoch každej končatiny a na jej vnútornej strane.
- Na hrudi, okolo semenníkov u samcov a okolo vulvy u samíc.
Plavé znaky nesmú mať čierne tieňovanie ani byť príliš bledé. Akékoľvek biele znaky sú vysoko nežiadúce.
- Trojfarebné pudle:
Majú čierne, biele a plavé znaky. Plavé znaky musia byť prítomné aspoň nad obočím a u samcov okolo semenníkov a u samíc okolo vulvy.
- Viacfarebné pudle:
- Žíhaná a biela
- Žíhaná
VEĽKOSŤ
Pohlavný dimorfizmus musí byť zreteľný vo všetkých veľkostiach.
Veľké pudle: Nad 45 cm až do 60 cm s toleranciou +2 cm. Veľký pudel by mal pôsobiť ako zväčšenina stredného pudla, pričom si musí zachovať rovnaké proporcie.
Stredné pudle: Nad 35 cm až do 45 cm.
Trpasličie pudle: Nad 28 cm až do 35 cm. Trpasličí pudel by mal pôsobiť ako zmenšenina stredného pudla, pričom si musí zachovať rovnaké proporcie, bez znakov nanizmu.
Toy pudle: Nad 24 cm s toleranciou -1 cm až do 28 cm. Ideálna výška je 25 cm. Toy pudle by mal zachovať vzhľad trpasličieho pudla, pričom si musí zachovať rovnaké proporcie, bez znakov nanizmu; tylový hrboľ, môže byť menej výrazný.
CHYBY:
Každá odchýlka od vyššie uvedených bodov by sa mala považovať za chybu, ktorá bude hodnotená v závislosti od závažnosti a jej vplyvu na zdravie a pohodlie psa.
Závažné chyby:
- Oči: Príliš veľké a príliš okrúhle, alebo zapadnuté, nedostatočne tmavé.
- Uši: Príliš krátke (nedosahujú ku kútikom pyskov)
- Papuľa: úzka alebo špicatá papuľa
- Nos: vydutý (orlí)
- Chrbát: príliš vyklenutý (kaprí) alebo príliš prehnutý
- Chvost: príliš nízko nasadený
- Zvažujúci sa chrbát
- Panvové končatiny: príliš strmé uhlenie alebo preuhlenie
- Pohyb: ťahavý alebo predĺžený
- Srsť: príliš riedka, mäkká alebo hrubá
- U jednofarebných jedincov: nejasne definovaná alebo nejednotná farba
- Ňufák: čiastočne depigmentovaný
- Zuby: chýbajúce dva PM2
Vylučujúce chyby:
- Agresívne alebo príliš bojazlivé správanie.
- Akékoľvek fyzické alebo povahové abnormality.
- Nedostatok plemenného typu, najmä v oblasti hlavy, ktoré naznačuje primiešanie iného plemena.
- Výška presahujúca 62cm u veľkých pudlov a nedosahujúca 23cm u toy pudlov.
- Chýbajúci chvost alebo príliš krátky chvost.
- Vlčí pazúr alebo stopy vlčích pazúrov na panvových končatinách.
- Akékoľvek známky nanizmu: príliš okrúhla lebka, absencia tylového hrboľa, výrazný stop, príliš vystúpené oči, príliš krátka a hore zdvihnutá papuľa.
- Takmer neexistujúca čelová ryha.
- Veľmi ľahká kostra u toy pudlov.
- Úplne zatočený chvost.
- U jednofarebných jedincov: akákoľvek biela škvrna na tele a/alebo na nohách u všetkých jedincov okrem bielych.
- U jedincov ostatných farieb:
- Jedinec so srsťou jednej farby, s jedinou izolovanou škvrnou (mismarking).
- Nedostatok harmónie v rozložení farieb na hlave.
- Biely fľak okolo jedného oka (pirátsky vzhľad).
- Biele fľaky okolo oboch očí.
- Úplne depigmentovaný ňufák.
- Predhryz alebo podhryz.
- Akýkoľvek problém s umiestnením zubov, ktorý by mohol spôsobiť zranenia psa (napríklad zle uložený očný zub, ktorý sa dotýka podnebia).
- Chýbanie jedného rezáka alebo jedného očného zuba alebo jedného trháka.
- Chýbanie jedného PM3 alebo jedného PM4.
- Chýbanie troch alebo viac PM (okrem PM1).
Poznámka:
- Samce musia mať dva normálne vyvinuté semenníky úplne zostúpené v miešku.
- Na reprodukciu by sa mali používať iba zdravé psy, schopné plniť funkcie, na ktoré boli vyberané a ktorých morfológia je typická pre plemeno.
Dodatok k štandardu
Hodnotenie pudla na výstave by nemalo byť zamieňané so súťažou v úprave srsti.
Prehnané upravovanie srsti by nemalo byť podporované.
Povolené výstavné strihy
Pre všetky strihy je povolené nosenie fúzov.
LEVÍ STRIH: Pudel s kučeravou alebo šnúrovou srsťou by mal byť ostrihaný na zadnej časti tela až po rebrá. Taktiež je potrebné ostrihať: papuľu, tvarovú časť nad spodnými viečkami a pod nimi, líca, hrudné a panvové končatiny, s výnimkou manžiet alebo náramkov a ľubovoľného motívu na bedrách; chvost, s výnimkou okrúhleho alebo podlhovastého brmbolca. Pre všetky jedince sú požadované fúzy. Je povolené nechať srsť na hrudných končatinách, tzv. „nohavice“
MODERNÝ STRIH: Nechať chlpy na všetkých končatinách je povolené iba za podmienky, že sú dodržané nasledovné pravidlá:
- Ostrihať je potrebné:
- Labky hrudných končatín od pazúrov po pazúr piateho prsta, labky panvových končatín do rovnakej výšky. Pomocou strojčeka je povolené ostrihať iba srsť na prstoch.
- Hlava a chvost v súlade s vyššie popísanými pravidlami.
Pri tomto strihu sa výnimočne pripúšťa:
- Prítomnosť krátkych chlpov pod spodnou čeľusťou, nie dlhších ako 1 cm, pričom spodná línia by mala byť ostrihaná paralelne so spodnou čeľusťou. Brada, nazývaná „kozia brada“, nie je povolená.
- Odstránenie brmbolca na chvoste.
- Skrátená srsť: Na tele, aby sa dosiahol efekt „brokátového hodvábu“ na línii chrbta, najmenej 1 cm. Dĺžka by sa mala postupne zväčšovať cez rebrá a nad končatinami.
- Upravovaná dĺžka srsti:
- Na hlave, kde sa ponecháva korunka primeranej výšky, podobne ako na krku, kde prechádza vzadu ku kohútiku a vpredu bez prerušenia v mierne šikmej línii od hornej časti predhrudia až k ostrihanej časti labiek. V mieste nasadenia uší, nanajvýš od jednej tretiny ich dĺžky, sa môže srsť skrátiť nožnicami alebo strojčekom v smere rastu srsti. Dolná časť ucha zostáva pokrytá srsťou a jej dĺžka sa smerom dole postupne predlžuje. Srsť končí strapcami, ktoré sa môžu zarovnať.
- Na končatinách, kde „nohavice“ vytvárajú výrazný prechod od oholenej časti labiek. Smerom hore sa srsť postupne predlžuje, takže na pleciach a na stehnách dosahuje pri meraní natiahnutí srsti dĺžku 4 až 7 cm, pričom však dĺžka srsti musí byť v pomere k veľkosti psa, nesmie pôsobiť dojmom nadmernej objemnosti. Zadne << nohavice >> musia nechať vyniknúť typické uhlenie končatín pudla.
Akokoľvek iný strih, ktorý nezodpovedá vyššie uvedeným zásadám, vedie k diskvalifikácii psa pri posudzovaní. Bez ohľadu na štandardnú siluetu dosiahnutú strihom by to nemalo nijako ovplyvňovať umiestnenie na výstave a všetky psy zaradene do rovnakej triedy sa posudzujú a hodnotia spoločne.
ANGLICKÝ STRIH: Pri tomto strihu sa k „leviemu“ strihu dopĺňajú motívy na zadnej časti tela – napríklad náramky alebo manžety, na hlave korunka (topknot). Pri tomto strihu sú fúzy voliteľné. Ostré ohraničenie osrstenia na panvových končatinách sa toleruje. Korunka (topknot) je nepovinná (je zakázané používať lak alebo iné prípravky na udržanie korunky na mieste).
BABY STRIH: Preberá niekoľko oholených častí, ktoré charakterizujú Moderný strih. Na hlave: korunka (topknot) primeranej výšky. Srsť na prednej časti tela je ostrihaná do tvaru „gule“, vytvára „vajce“ viditeľné od hrudníka až po korunku (topknot). Takzvané „nohavice“ na prednej časti tela sú zachované, čo necháva vyniknúť typické uhlenie pudla. Chvost, okrem brmbolca, by mal mať oválny alebo podlhovastý tvar, strih je viac do dĺžky ako do šírky a rohy sú zaoblené.
ŠKANDINÁVSKY STRIH alebo TERIÉR STRIH: Tento strih je podobný Modernému strihu, rozdiel je v tom, že uši a chvost môžu byť oholené.
Najnovšie zmeny sú vyznačené tučným písmom.
Nový štandard plemena je platný od 01.08.2024
Anglická verzia nového štandardu – https://fci.be/Nomenclature/Standards/172g09-en.pdf
Francúzska verzia nového štandardu – https://fci.be/Nomenclature/Standards/172g09-fr.pdf
Zdroj: anglická verzia štandardu. Preklad do slovenčiny podľa publikácie „Exteriér psa“ (autor Ing. Jozef Jursa, CSc.)
Pudel sa vyznačuje vernosťou, učenlivosťou a veľmi dobrou schopnosťou výcviku. Nie nadarmo ho vídať na prvých priečkach v rebríčkoch najinteligentnejších plemien. Je to veľmi temperamentný, veselý a energický pes, s večne dobrou náladou. Je veľmi príjemným spoločníkom a parťákom pre akékoľvek spoločné aktivity. Pudla sa nesnažte lámať klasickými metódami výcviku. Potrebuje citlivejší prístup, je preto ideálnym adeptom na tréning pozitívnou motiváciou.
Veľkosti:
- TOY: výška 24 – 28 cm (tolerancia -1 cm).
- TRPASLIČÍ: výška nad 28 – 35 cm.
- STREDNÝ: výška nad 35 cm – 45 cm.
- VEĽKÝ (laicky tiež kráľovský): výška nad 45 cm – 60 cm (tolerancia + 2 cm).
Na výstavách sa každá veľkosť posudzuje samostatne.
Oficiálne uznané farby:
- biela (pôvodná farba)
- čierna (pôvodná farba): akékoľvek biele znaky sú vysoko nežiadúce.
- hnedá (pôvodná farba): musí byť hlboká, bohatá, uniformná a teplá. Akékoľvek biele znaky sú vysoko nežiadúce.
- plavá (moderná farba): Plavá by mala byť jednoliata od svetloplavej po červenoplavú, vrátane oranžovej plavej (aprikot). Pigmentácia očných viečok, ňufáka, pyskov, ďasien, podnebia, prírodných otvorov, semenníkov a vankúšikov labiek musí byť dobrá, pri svetlých jedincoch má byť čo najtmavšia. Béžová a jej svetlé odtiene nie sú prípustné. Akékoľvek biele znaky sú vysoko nežiadúce.
- sivá (moderná farba): musí byť rovnomerná, sýta, nesmie prechádzať do čiernej ani bielej, ale v závislosti od veku môžu byť prítomné rôzne odtiene sivej. Akékoľvek biele znaky sú vysoko nežiadúce.
- dvojfarebné pudle (od 01.08.2024):
- čierna a biela
- modrá/sivá a biela
- plavá a biela
- hnedá a biela
- hnedé sfarbenie chrbta
- čierne sfarbenie chrbta
- hnedá s plavými znakmi
- čierna s plavými znakmi
- trojfarebné pudle (od 01.08.2024) s čiernymi, bielymi a plavými znakmi
- viacfarebné pudle (od 01.08.2024):
- žíhaná a biela
- žíhaná
Na väčšine výstava sa každá farba posudzuje samostatne. Na medzinárodných výstavách o titul CACIB nastupujú biela-čierna-hnedá spolu, fawn-sivá spolu a všetci viacfarební spolu, každá veľkosť samostatne.
Do 01.08.2024 bola výnimkou iba veľkosť toy, kde sa pre všetky farby zadával iba jeden CACIB.
Viacfarebné pudle patria od 01.08.2024 oficiálne pod štandard Pudla a ich chov opäť zastrešuje Slovenský klub chovateľov pudlov. Pred týmto dátumom boli viacfarebné pudle samostatné neuznané plemeno – Pudlí pes viacfarebný.
Slovo „caniche“ pochádza z francúzskeho slova „cane“, čo znamená samica kačky. V iných jazykoch tento termín odkazuje na činnosť brodenia sa vo vode. Pôvodne bol pudel používaný na lov vodných vtákov a je potomkom plemena Barbet, od ktorého si zachoval mnohé vlastnosti. V roku 1743 sa používalo označenie „la caniche“ pre samice barbeta. Neskôr došlo k postupnému oddeleniu Barbeta a Pudla, pričom chovatelia sa zameriavali na vývoj jednofarebných jedincov. Pudel sa stal veľmi populárnym spoločenským psom vďaka svojej prívetivej, hravej a vernej povahe, a taktiež vďaka štyrom veľkostiam a rozličným farebným rázom, ktoré si môžu majitelia vybrať podľa vlastných preferencií.
Vedeli ste, že ...
pudel sa považuje za jedno z najinteligentnejších psích plemien na svete?
Vedeli ste, že ...
prvý vrh veľkých pudlov na Slovensku bol zapísaný až v roku 1990?
Vedeli ste, že ...
Slovenský klub chovateľov pudlov existuje už 54 rokov?