Interview s rozhodcami EPS 2024
19.09.2024
ENGLISH VERSION BELOW
K najväčším udalostiam SKCHP v roku 2024 bude nepochybne patriť Európska klubová výstava pudlov a Špeciálna výstava pudlov. My sme pri tejto príležitosti vyspovedali rozhodcov, ktorí prijali naše pozvanie tieto výstavy posudzovať – pani rozhodkyňu Naďu Klírovu (CZ), pani rozhodkyňu Vivianu Nodalli (IT) a pána rozhodcu Bruna Nodalli (IT).
Dámy a pán vitajte, sme radi, že ste si aj napriek Vašim plným kalendárom našli čas na náš spoločný rozhovor. Nemôžeme začať inak ako otázkou Čo robí pudla špeciálnym plemenom pre Vás?
NK: Plemeno pudl je mimořádné svou iteligenci a hlavně svojí variabilitou. Mezi pudly si najde každý to své- velikost od 23 do 62 cm, 5 barev a 5 střihů. Které plemeno může nabídnout víc?
VN: Sú mimoriadne inteligentní, naviazaní na majiteľov, ktorým každý deň prinesú úsmev na tvár, preto sú takí špeciálni.
BN: Verím, že je to pes pre dokonalosť a pre múdreho majiteľa. Pudel v ktorejkoľvek zo štyroch veľkostí je komplexný pes, vo svojom správaní sa vyznačuje horlivosťou a inteligenciou. Je ideálny pre každého, kto potrebuje lásku, spoločnosť a pozornosť. Rád sa zabáva s ľudmi okolo seba a je slušný ku každému. Hoci nie je nikdy agresívny, ak je napadnutý dokáže sa brániť. Je to ochranca domova a svojej ľudskej rodiny, ktorú miluje s láskou a oddanosťou. Má rád, keď ho umývajú, kefujú a starajú sa o neho v každom detaile. Jeho kognitívne schopnosti majú veľa ľudského a pudel si to uvedomuje a je na to patrične hrdý. Všetko toto z neho robí najfascinujúcejšie a najzaujímavejšie plemeno zo všetkých, špeciálneho spoločníka.
Dámy nakoľko pochádzate z rodín u ktorých je chovateľstvo tradíciou, spomeniete si na to Kedy ste sa rozhodli pokračovať v práci vašich rodičov ako chovateľky?
NK: V dětství, vlastně jsem pokračovala kontinuálně. V roce 1967 první bílý střední pudl Iliria z Portorose, v roce 1969 stříbrný střední pudl Terry z Portorose, pak od roku 1979 do roku 1984 studijní pauza a od roku 1984 importovaná střední bílá fena Julischka vom Elfenberg v mém vlastníctví a zakladatelka mé chovatelské stanice Arcanus Iliria
VN: V roku 1982 som ako šesťročný jedináčik od rodičov dostala stredného bieleho pudla a tak to všetko začalo. Pudel sa stal členom našej rodiny s ktorým som vyrastala a postupne sa z chovu tohto nádherného plemena stala vášeň celej rodiny.
Pôsobíte ako chovatelia už mnoho rokov a v tomto roku dochádza k úprave štandardu pre naše plemeno. Nedá sa teda nespýtať Ako sa pudle a chovateľstvo zmenili od vašich začiatkov? Je niečo, čo by ste chceli zlepšiť u plemena?
NK: Bohužel významně. Chybí zápal pro plemeno, vystřídal ho business. Chybí chovatelská pokora, chybí sebereflexe a soudnost. Každý, kdo odchoval jeden vrh, a někdy ani to ne, myslí, že všechno zná a všechno ví a přitom velice často ani neví, co vlastně jeho pes nese v rodokmenu. Někteří chovatelé si ani ještě nepřečetli standard. A co bych chtěla zlepšít? Především stavbu těla pudla. Vyměnit skaláry za pudly s kostrou a prostornými hrudníky, osvalené a se substancí. A hlavně myšlení některých chovatelů, majitelů a především rozhodčích, kteří si poměrně často neuvědomují, že grooming není dědičný.
BN: Roky plynú a mení sa všetko okolo nás- spôsob, akým žijeme, obliekame sa a správame. Dokonca aj plemená psov sú zapojené do všetkých týchto zmien, ale nemôžeme a nesmieme dovoliť zmenu typu. Proporcie a veľkosť sú nevyhnutné,avšak v mnohých prípadoch nie je venovaný veľký dôraz na celkovú harmóniu a pohyb, ktorý má byť typický pre plemeno. Mnohé jedince sú príliš krátke na tele a veľmi vysoké na nohách, čo je neproporčné. Pudle s takouto stavbou sú nielen netypické, ale nemôžu ani vytvoriť ľahký a odskakujúci pohyb, ktorý je pre plemeno typicky- jedinečný. Často tiež v hlavnom kruhu nemôžeme rozlíšiť rozdiel vo veľkostiach či homogenitu farieb, najmä u sivých. Je síce pravdou, že sivá potrebuje viac času na dosiahnutie homogénnosti, to však neznamená, že sú prípustné odtiene iných farieb mimo sivej škály. Často sa pridáva dôležitosť extrémnemu upravovaniu a dĺžke srsti namiesto typickým charakteristikám plemena, ktoré ho robia jedinečným na svete.
Všetci patríte k rešpektovaným rozhodcom a čaká vás posudzovanie na prvej Európskej výstave pudlov, čo je to „je ne sais quoi“, Čo robí psa alebo fenu „šampiónom“ vo vašom kruhu?
VN: Šampión musí byť skvelým predstaviteľom plemena, spĺňajúcim štandard. Aura výnimočnosti a dôstojnosti, ktorá z neho vyžaruje robí skutočného víťaza.
BN: Keď pudel vstúpi do kuhu, to čo ho robí jedinečným, je jeho postoj, jeho vynimočnosť a elegancia v typickom pohybe, ktoré sú vyjadrením inteligencie a plemena. Harmónia celku, držanie hlavy, farba srsti a správne držanie chvosta sú prvé charakteristiky, ktoré môže rozhodca pozorovať, keď pudel akejkoľvek veľkosti vstúpi do kruhu. Vždy si pripomínajme túto veľkú pravdu; hlava robí plemeno, ale chvost ho dokončuje. Typická hlava, proporcie, harmonická stavba a tým pádom správny pohyb sú nevyhnutné charakteristiky, ktoré musí mať pravý šampión.
Spomeniete si aj na nejakých šampiónov medzi pudlami, ktorí sú pre vás nezabudnuteľní?
NK: S ohledem na to, že se celý život věnuji středním bílým pudlům, nebudu opouštět tuto varietu – takže střední bílí: Peltiskje´s Yuri mon bel Avenir, Favonius Arcanus Iliria, Lucrétia Arcanus Iliria, Shikarah Orgasmical, Durandel Designed for Shikarah, Ovidius Arcanus Iliria
Mnoho chovateľov vníma ako prirodzený posun popri chovateľstve sa začať venovať aj rozhodcovskej kariére Čo je ten najdôležitejší tip, ktorý by ste dali ľudom, ktorí by sa chceli stať rozhodcom pre pudle?
NK: Každému z nich bych doporučila, aby začal doma. V momentě, kdy chovatel vidí chyby na svých psech a pracuje na tom, jak je eliminovat a svůj chov posunout, pak může začít posuzovat psy vystavovatelů. Každý rozhodčí by totiž měl mít prioritně dobré oko a pak také respekt u vystavovatelů. A to dokáže jen tím, že může prezentovat špičkové jednince ze svého chovu, může ukázat výsledky své chovatelské práce a umí přiznat nedostatky svých psů. Pak může být respektovaným kritikem těch ostatních.
BN: Skromnosť, pozorovanie, počúvanie, znalosť a rešpekt k štandardu plemena, ochrana typickosti sú základné princípy pre vykonávanie ich mandátu s maximálnou transparentnosťou a zodpovednosťou. Nominácia za rozhodcu je len začiatok, najťažšia časť prichádza hneď potom, nikdy sa nesmieme prestať učiť a študovať.
Štandardnou súčasťou našich klubových výstav je aj súťaž v Junior handlingu, Viviana ako bývalá junior handlera a prvá reprezentantka Talianska na medzinárodnej scéne, Akú radu, by ste dali nádejným junior handlerom?
VN: Musia byť skromní, neviditeľní v kruhu, všetku pozornosť upriamiť na psa a nie na seba. Študujte štandard všetkých plemien, ktoré prezentujete. Každé plemeno má rôzne vlastnosti a musí byť predvedené správnym spôsobom. Musíte si vytvoriť vzťah ku každému psovi, ktorého prezentujete- začínajúc každodennou starostlivosťou, cvičením a hraním sa až pokiaľ spoločne nevytvoríte zohranú dvojicu. Moje začiatky sú spojené so sledovaním najlepších handlerov a chovateľov priamo v kruhoch na výstavách, spolu s čítaním a pozeraním fotografií z kníh v rodinnej knižnici. Odporúčam najmä tieto dve, „The Winning Edge: Show Ring Secrets” od George Alstona a Connie Vanacore a „New Secrets of Successful Show Dog Handling” od Petera Greena a Maria Miglioriniho. Dnešná doba prináša mnoho výhod vo forme množstva videí z ktorých sa dá veľa naučiť, odporúčam najmä hodnotenie plemien a skupín na výstave vo Westminsteri, ďalším pokladom online psieho sveta je rozhovor Diega Garciu s Kazom Hosakom zverejnený na Facebooku Andrewa Bracea. Ak máte možnosť určite vycestujte do USA a pracujte ako asistenti, všetci špičkový handleri súčasnosti tak začínali. A nezabúdajte: tvrdá práca sa vypláca.
Ďakujeme vám všetkým za rozhovor, tešíme sa na vaše posudzovanie v septembri na Slovensku a veríme, že si užijete nielen výnimočnú atmosféru našich výstav a krásu pudlov, ale tiež malebnú Nitru.
Organizačný tím SKCHP
ENGLISH VERSION
One of the biggest events for SKCHP in 2024 will undoubtedly be European Club Poodle Show and Speciality Poodle Show. On this occasion, we interviewed the judges who accepted our invitation to judge these shows:
Ms. Naďa Klírová (CZ), Ms. Viviana Nodalli (IT), and Mr. Bruno Nodalli (IT).
Ladies and gentlemen, welcome. We are glad you found time for our interview despite your busy schedules. We cannot start without asking, what makes the poodle a special breed for you?
NK: The poodle breed is exceptional for its intelligence and mainly its variability. Everyone can find their size among poodles, ranging from 23 to 62 cm, five colors, and five cuts. Which breed can offer more?
VN: They are extremely smart, bonded with their owners and with their lively expression put a smile in your face every day that’s why they are so special.
BN: I firmly believe that it is the dog for excellence, for a wise owner. The Poodle in any of the four sizes, is a complete dog, possesses ardor and intelligence in its behavior. Ideal for anyone who needs affection, companionship and attention. He loves to have fun with those around him, a polite dog with everyone. Although he is never aggressive, but if attacked he defends himself. He is a protective dog towards the house and the owner, who loves with affection and devotion. He loves to be washed, brushed and cared for in every detail. His acute reasoning and learning skills, have a lot of human, he is aware of this and is firmly proud of it. All these facts demonstrate that is the most fascinating and interesting among all breeds. A special companion.
Ladies, since you come from families where breeding is a tradition, do you remember when you decided to continue your parents´ work as breeders?
NK: In childhood, I actually continued continuously. In 1967, the first white medium poodle Iliria z Portorose, in 1969, a silver medium poodle Terry z Portorose, then from 1979 to 1984 a study break, and from 1984 an imported medium white female Julischka vom Elfenberg in my ownership, the founder of my breeding station Arcanus Iliria.
VN: Being the only child, my parents decided to give me as a companion a white medium poodle, that’s how this beloved breed came into our family. It was 1982, I was 6 years old, everything started from there. I am born with this beloved breed, all the family was involved, we were full of passion, it was like breeding was in my blood, and that’s a reality.
You have been breeders for many years, and this year there is a modification of the standard for our breed. So we can´t help but ask, how have poodles and breeding changed since you started? Is there anything you would like to improve in the breed?
NK: Unfortunately, significantly. The passion for the breed has been replaced by business. There is a lack of breeder humility, self-reflection, and judgment. Everyone who has bred one litter, and sometimes not even that, thinks they know everything and often do not even know what their dog carries in the pedigree. Some breeders have not even read the standard yet. And what would I like to improve? Primarily the body structure of the poodle. Replace weak dogs with poodles with good frame and spacious chests, muscled and with substance. And especially the thinking of some breeders, owners, and above all judges who often do not realize that grooming is not hereditary.
BN: Over the years, everything around us changes, the way we live, dress and behave. Even dog breeds are involved in all these changes, but we cannot and must not allow to modify the type. Proportions and size are essential. In many cases, is not given the serious importance to the whole harmony and to the typical movement of breed. Many are too short in body and very high on legs, which is out of proportion. With this construction, they are not only not in type, but cannot express the light and bouncing movement that is typically unique of the breed. Often, in the main ring, we cannot distinguish the difference in size or, the homogeneity in colors, especially in greys. If it is true that grey needs more time to reach a homogeneous color, this does not mean that it must have shades that have nothing to do with the color scale that makes up grey. Often more importance is given to extreme grooming and coat length and not to the typical characteristics of the breed that makes it unique in the world.
You are all respected judges and are about to judge at the first European Poodle Show. What is that „je ne sais quoi“ that makes a dog or a bitch a „champion“ in your ring?
VN: First it has to be a great representative of the breed as the standard describes, then must have that air of distinction and dignity, asking you to win, that is the extra that a real winner has.
BN: When a Poodle enters the ring, the value that makes it unique is the attitude, distinction and the elegance in the typical movement, which are the expression of intelligence and breed. The harmony of the whole, head carriage, the color of the coat and the correct tail carriage, are the first characteristics that a Judge can observe when a Poodle of any size enters the ring. Let us always remember that it is true; the head makes the breed, but the tail completes it. A typical head, proportions, a harmonious construction, and consequently a correct movement, are the indispensable characteristics that a true Champion must have.
Do you remember any champions among poodles who are unforgettable for you?
NK: Considering that I have devoted my entire life to medium white poodles, I will not leave this variety – so, medium white poodles: Peltiskje´s Yuri mon bel Avenir, Favonius Arcanus Iliria, Lucrétia Arcanus Iliria, Shikarah Orgasmical, Durandel Designed for Shikarah, Ovidius Arcanus Iliria.
Many breeders see it as a natural shift to become judges. What would be the most important advice to keep in mind for anyone wanting to become a respected Poodle judge?
NK: I would recommend everyone to start at home. The moment a breeder sees the faults in their dogs and works to eliminate them and advance their breeding, then they can start judging the exhibitor´s dogs. Every judge should primarily have a good eye and also respect from exhibitors. This can only be achieved by presenting top individuals from their breeding, showing the results of their breeding work, and being able to admit the shortcomings of their dogs. Then they can be a respected critic of the others.
BN: Humility, observing, listening, having knowledge and respect for the breed standard, for the protection of typicality, are the fundamental principles to carry out their mandate with maximum transparency and responsibility. The nomination as a Judge is only the beginning, one has never finished learning and studying, the most difficult part comes immediately after.
Viviana, as a former junior handler and the first representative of Italy on the CRUFTS, what advice would you give to aspiring junior handlers?
VN: They must be humble, invisible in the ring, and give all the importance and visibility to the dog and not to themselves. Study the standard of every single breed they are showing; every breed has different features and has to be handled in the proper way. They must create a special bond with the dog they are showing, starting with daily grooming, exercise, and play time. Only in that way can they be a special couple. They have to sit ringside, looking and catching as much as they can from the top handlers. That’s how I was doing at shows and at home, I spent hours and hours reading and looking at photos of the books in our library. I looked at them so many times that I knew them by heart. Furthermore, I recommend reading two books: “The Winning Edge: Show Ring Secrets by George Alston with Connie Vanacore” and “New Secrets of Successful Show Dog Handling by Peter Green and Mario Migliorini." Today, they are even luckier, as they also have videos available from which they can learn a lot. I suggest looking at Westminster breed and group judging, and of course, if they have the possibility to go to the US and work as an assistant. All the top handlers started at that point. Another suggestion is to go and take a look at the interview published by Andrew Brace on his Facebook page, done by Diego Garcia with Kaz Hosaka, two masterpieces of the dog world. Remember, hard work pays off.
Thank you all for the interview. We look forward to your judging in September in Slovakia and believe you will enjoy not only the exceptional atmosphere of our shows and the beauty of poodles but also the picturesque Nitra.
Organizing Team SKCHP