Zhodnotenie roku 2023

Milí členovia,

dovoľte nám krátku rekapituláciu roku 2023, ktorú pre vás spracovala naša ekonómka Ivana Gräczer 🙂 Na konci nájdete tiež správu poradcu chovu za rok 2023.

02/2023 – Členská schôdza a bonitácia Liptovský Ján

 

✅ Rok 2023 sme začali 4. februára členskou schôdzou a bonitáciou v Liptovskom Jáne.
Aj keď nás prekvapilo počasie, v krásne zasneženom prostredí v penzióne Una sa stretli členovia klubu z celého Slovenska ❄️. Na tejto schôdzi sa otvorilo a rokovalo o viacerých poriadkoch klubu, pláne činnosti na rok 2023 a podobne. Medzi najdôležitejšie zmeny považujeme rozšírenie zoznamu posudzovateľov pre DBK a luxáciu pately a vznik Chovateľského kolégia. Odporúčame všetkým aktívnym chovateľom, aby si podrobne preštudovali aktuálny Chovateľský poriadok.
Bonitáciu posudzovala MVDr. Patrícia Danková, úspešne sa jej zúčastnilo a do chovu bolo zaradených 14 pudlov, z toho 6 veľkých pudlov, 3 stredné pudle, 4 trpasličie pudle a 1 toy pudel.

 


03/2023 – Stretnutie členov Vojka nad Dunajom

 

✅ Aby sa nám rok dobre rozbehol, klub 26. marca 2023 zorganizoval Stretnutie členov spojené s posedením, výstavnou teóriou a tréningom handlingu vo Vojke nad Dunajom. Počasie nám prialo. Zúčastnilo sa množstvo členov, ktorí si zatrénovali pod vedením našej členky a skúsenej vystavovateľky Katky Prochotskej, osobne sme spoznali nových členov, povymieňali sme si skúsenosti a spoločne vybehali svojich pudlov v oplotenom areáli 😎


04/2023 – Danube Poodle Show, Vojka nad Dunajom

 

✅ Na jarnú výstavu v termíne 22. – 23.4.2023 prijala pozvanie posudzovať 🇩🇰 LENE KILDEBORG JAKOBSEN 🇩🇰 z Dánska, chovateľka pudlov, ktorá na Slovensko zavítala prvý krát a 🇭🇺 KATALIN RADVÁNSZKY 🇭🇺 z Maďarska, rozhodkyňa pre pudle s 20 ročnými skúsenosťami.
Posudzovanie prebiehalo v dvoch kruhoch. Toy a trpasličie pudle sa posudzovali vo vnútorných priestoroch haly, stredné a veľké pudle vo vonkajšom kruhu. Aj keď šlo ešte o rizikový termín, počasie nám prialo a bolo veľmi príjemne slnečno. V sobotu sa zúčastnilo 87 pudlov a v nedeľu 85 pudlov. Pre veľký úspech sa pokračovalo vo FUN súťažiach a nechýbala hovienková tombola, súťaž o najkrajší kostým, najväčší talent, najpažravejšieho pudla a najrýchlejšie privolanie. Posudzovania FUN súťaží sa s nadšením zhostili obidve rozhodkyne a tento nápad by radi navrhli aj vo svojich domácich kluboch. Tieto súťaže sú určené pre zábavu súťažiacich aj divákov a zúčastniť sa môže ktokoľvek. Nechýbali ani súťaže Dieťa a pes a Junior handling v dvoch vekových kategóriách.

Víťazné stupienky výstavy ovládli stredné pudle. V sobotu vyhral titul BEST IN SHOW stredný biely pes 🏆 UNIQUE KISS ARCANUS ILIRIA 🏆 a titul JUNIOR BEST IN SHOW stredný hnedý pes 🏆 YOUR DREAM STARRING MORAVIA 🏆. V nedeľu v obidvoch súťažiach triumfoval na prvej priečke stredný hnedý pes 🏆 YOUR DREAM STARRING MORAVIA 🏆, ktorý si odniesol aj titul SUPREME BEST IN SHOW, stal sa teda celkovým víťazom oboch výstavných dní.

Fotky z prvého výstavného dňa: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.617305450440761&type=3

Fotky z druhého výstavného dňa: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.617321603772479&type=3

Kompletné výsledky obidvoch výstavných dní nájdete tu: https://clubdogshow.sk/statistics.php

 


06/2023 – Členská schôdza, bonitácia a seminár Vojka nad Dunajom

 

✅ 18. júna 2023 sa vo Vojke nad Dunajom uskutočnila druhá členská schôdza v tomto roku, popri nej štandardne aj bonitácia a pre členov klubu seminár o výstavnej teórii.
Výbor klubu pripravil návrhy na zmeny niektorých poriadkov klubu a boli mu doručené návrhy zmien aj od samotných členov. Odsúhlasené návrhy boli zapracované do jednotlivých poriadkov a členovia ich majú v plnej verzii dostupné na webovej stránke klubu. Boli zvolení noví členovia výboru a to Tomáš Buday, Lujza Mackyová a Ivana Gräczer, ktorí sa hneď aktívne zapojili do činnosti Výboru.

Seminár o výstavnej teórii viedla novo zvolená členka výboru Lujza Mackyová, rozhodkyňa pre posudzovanie exteriéru psov a naša tajomníčka Barbora Palušeková, ktorá školí aj personál na medzinárodné výstavy psov usporiadané Úniou kynologických klubov.
Bonitáciu posudzovala MVDr. Patrícia Danková a zúčastnil sa rekordne veľký počet pudlov – 28. Do chovu bolo zaradených 11 veľkých pudlov, 6 stredných pudlov, 5 trpasličích pudlov, 5 toy pudlov a 1 pudel bonitáciou neprešiel.


07/2023 – Francúzsky deň s pudlom

 

✅ Keďže pudel je francúzske národné plemeno, už druhý rok sme sa rozhodli podporiť Francúzsky deň pri príležitosti výročia dobytia Bastily. 14.7.2023 sa na Hviezdoslavovom námestí pred starou budovou SND v Bratislave stretlo 25 pudlov, takže sme vzbudili veľkú pozornosť. Prešli sme sa po Starom Meste, všetci sa pri nás zastavovali, otáčali hlavy, fotografovali nás. Bol síce problém nájsť dosť miesta na sedenie pre tak veľkú skupinu, ale nakoniec sme sa s pudlami zložili v jednej z kaviarní a v príjemnom rozhovore strávili spoločný čas. Túto úspešnú akciu plánujeme zopakovať aj v tomto roku.

Neskôr sme fotku našich členov s pudlami našli aj na Facebookovej stránke Institut français de Slovaquie – Francúzsky inštitút na Slovensku


08/2023 – Tréning  handlingu a seminár

 

✅ Spoločný tréning handlingu a seminár Reprodukčné zdravie, 12.8.2023, Vojka nad Dunajom
Tento deň sme venovali dvom oblastiam, začali sme doobeda tradičným tréningom handlingu. Rozdelili sme sa na dve skupiny, začiatočníci a pokročilí, a Katka Prochotská trpezlivo vysvetľovala každému, v čom by sa mohol zlepšiť.

Vedomostí nikdy nie je dosť a je potrebné si ich aj prehlbovať neustálym vzdelávaním sa. Preto sa klub rozhodol usporiadať seminár na tému reprodukčného zdravia, ako z pohľadu krycieho psa, tak i z pohľadu suky a gravidity. Seminár viedol Jaroslav Pokorádi, PhD. a MVDr. Zuzana Krchníková.
Dozvedeli sme sa viac o problematike, ktorá vie potrápiť nejedného chovateľa a ako týmto problémom predchádzať v praxi.
Vyšetriť svojho psa alebo chovnú sučku môžete v ambulancii Animal Reproduciton Centre s.r.o, v Budmericiach.
Na záver dňa nechýbalo ani spoločné vybehanie našich pudlov 🙂


09/2023 – Nitrava Poodle Show (1. – 3.9.2023)

 

✅ Táto výstava bola pre náš klub jedinečná, nakoľko to bola prvá 3-dňová výstava. Na začiatku septembra, keď sme ešte všetci dýchali letnou atmosférou, v príjemnom teplom počasí sa uskutočnila Nitrava poodle show.
Pozvanie posudzovať prijali tri rozhodkyne: LAURA BESATI z Talianska, ANDREA ERNST z Nemecka a MHAIRI AIKMAN z Anglicka. Rozhodkyniam sa po celý čas venovali dobrovoľníčky z iných klubov, od dovozu z letiska, cez pobyt na výstave, ubytovanie, spoločnú večeru, až po ich odchod. Aj členovia organizačného tímu majú právo aktívne sa výstavy zúčastniť, respektíve vystaviť si svojich psov, preto je takýto postup eticky nevyhnutný, aby sa minimalizovalo riziko ovplyvňovania rozhodcov.
Prihlásených bolo na piatok 78 pudlov, na sobotu 78 pudlov a na nedeľu 72 pudlov všetkých veľkostí a farieb, zo siedmych krajín Európy.

Na vystavovateľov čakalo množstvo cien, ktoré zabezpečil klub a veľký počet sponzorov, ktorým ešte raz ďakujeme. Prekrásne poháre a kokardy každý deň lákali pozornosť ľudí.
V piatok sa nečakane posudzovanie časovo natiahlo a záverečné súťaže sa konali až po zotmení. Organizačný tím excelentne túto situáciu vyriešil a zabezpečil osvetlenie, takže z problému sa stala výhoda a vystavovatelia mali úžasný zážitok rovnajúci sa obľúbeným letným nočným výstavám, ako je napríklad chorvátska 4 summer night show Split alebo slovinská Istra dog show.

Na vystavovateľov čakalo množstvo súťaží, ktoré boli rozdelené do jednotlivých dní:
Zvláštne súťaže, do ktorých je potrebné sa prihlásiť vopred za poplatok: dieťa a pes, junior handling, najkrajší pár psov a najlepšia chovateľská skupina.
Voľné súťaže, ktorých víťazov určuje rozhodca: najkrajšia hlava a výraz, najlepší pohyb a najlepší štandardný strih.
FUN súťaže, ktoré sú dobrovoľné a veľmi obľúbené: 💩 hovienková tombola, 🤡 najkrajší kostým psa, 🐾 najväčší talent a 🐾 najrýchlejšie privolanie.
Pre hladných bolo množstvo občerstvenia, pre deti kopec zábavy ako maľovanie na tvár, skákací hrad a detský kútik. Nechýbali predajné stánky so všetkým, čo potrebuje majiteľ pudla.

V sobotu a v nedeľu už šli výstavy podľa plánu a pani rozhodkyne sa zhodli, že boli zorganizované veľmi profesionálne a na vysokej úrovni. Spolu sme prežili tri, síce náročné, ale krásne výstavné dni.

Víťazné priečky tentokrát plne ovládli veľké pudle. Titul BEST IN SHOW v piatok patril veľkému čiernemu psovi 🏆 DANIARTE ON TOP OF THE WATER 🏆 a titul JUNIOR BEST IN SHOW veľkej čiernej suke 🏆 PANDORA´S BOX WHOVILLE POODLES🏆. Sobotu v obidvoch súťažiach dominovala veľká čierna suka 🏆 PANDORA´S BOX WHOVILLE POODLES 🏆. V nedeľu získala titul BEST IN SHOW veľká plavá suka 🏆 FATIMA DI ZUCHCERO 🏆 a titul JUNIOR BEST IN SHOW opäť obhájila veľká čierna suka 🏆 PANDORA´S BOX WHOVILLE POODLES 🏆 a nakoniec titul SUPREME BEST IN SHOW, teda celkového víťaza všetkých 3 výstavných dní vyhrala veľká plavá suka 🏆 FATIMA DI ZUCCHERO 🏆.

Kompletné výsledky všetkých výstavných dní nájdete tu: https://clubdogshow.sk/statistics.php

Na organizácii tejto mimoriadnej výstavy sa podieľalo veľké množstvo ľudí. Ďakujeme členom výboru, ktorí vo svojom voľnom čase celú výstavu naplánovali a zorganizovali. Ďakujeme tiež členom, ktorí si vo štvrtok zobrali dovolenky a dobrovoľne prispeli svojou prácou k náročným prípravám výstavy. Bolo potrebné upratať miestnosti, areál, doviezť materiál, vybaľovať a montovať  príslušenstvo stanov, stolov, lavíc, oplotenie kruhov, pripraviť a rozdeliť ceny na jednotlivé dni a tiež delegovať všetky úlohy. Ďakujeme všetkým členom organizačného tímu a dobrovoľníkom, bez ktorých práce by sa takáto výstava nedala nikdy zorganizovať. Tiež veľmi pekne ďakujeme všetkým sponzorom, ktorí sa rozhodli podporiť toto výnimočné podujatie. Prispeli ste k skvelému chodu všetkých troch výstavných dní, ich mimoriadnej kvalite a príjemnej atmosfére 💙

Momentky z výstavy: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.695394845965154&type=3

Fotky z prvého výstavného dňa: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.695844945920144&type=3

Fotky z druhého výstavného dňa: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.695856859252286&type=3

Fotky z tretieho výstavného dňa: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.695867039251268&type=3


11/2023 – Bonitácia

 

✅ Bonitácia 12.11.2023, Alekšince
Ako posledná v roku sa konala bonitácia v Miestnom kynologickom klube v Alekšinciach, ktorú posudzovala p. Iveta Vojteková. Prihlásených a úspešne uchovnených bolo 9 pudlov, z toho 1 veľký pudel, 1 stredný pudel, 3 trpasličie pudle a 4 toy pudle.


Víťazi Klubových súťaží za rok 2022

 

✅ Radi by sme spomenuli aj víťazov klubových súťaží za rok 2022, keďže boli vyhlásení v roku 2023.

Najúspešnejší pudel SKCHP za rok 2022

🥇 1.miesto – SOTTO VOCE PETER PAN, majiteľ Jana Svobodová, 947 bodov

🥈 2.miesto – ESTIQ ENDER BANZETTE, majiteľ Barbora Palušeková, 888 bodov

🥉 3.miesto – FATIMA DI ZUCCHERO, majiteľ Andrea Pudišová, 860 bodov

🏅 4.miesto – BACARDI IZ VOLZHSKOY SERENADY, majiteľ Tímea Arpášová, 772 bodov

🏅 5.miesto – KARMA KORONA REGNI, majiteľ Ing. Zuzana Pavlík Bezáková, 632 bodov

 

Najúspešnejší chovateľ SKCHP za rok 2022

🥇 1.miesto – NI-NO FRIEND, chovateľ Mgr. Nina Sališová, 734 bodov

🥈 2.miesto – DU CRISTAUX GLACE´S, chovateľ MVDr. Katarína Prochotská, 424 bodov

🥉 3.miesto – DONNAUTESS, chovateľ Ing. Marián Miškanin, PhD., 283 bodov

🏅 4.miesto – Z MESTA SNOV, chovateľ Mgr. et Bc. Michal Sviatko, 267 bodov

 

a keďže naše pudle sú veľmi aktívne, rozhodli sme sa podporovať aj športovcov a toto sú víťazi úplne novej kategórie:

Najúspešnejší športovec SKCHP za rok 2022

🥇 1.miesto – CRAZY JULIA MY WAIMEA, majiteľ MVDr. Eva Majzlánová, šport agility, 234 bodov

🥈 2.miesto – HALLY BARRY LUCKY PRINCESS, majiteľ Jaroslava Hvizdošová, šport agility, 177 bodov

🥉 3.miesto – ALISSIA THE HIGH TATRAS BLUEBERRY, majiteľ Ľubica Kremserová, šport agility, 40 bodov


Noví členovia klubu

 

Noví členovia klubu

V minulom roku pribudlo veľké množstvo nových členov v našom klube. Týmto ich chceme nielen srdečne privítať, ale aj pozvať na účasť na našich klubových akciách a výstavách 😊
Sledujte našu webovú a Facebookovú stránku, nebojte sa napísať, ak máte otázky. Aj pre vás organizujeme rôzne stretnutia a tréningy. Bežne sa ich zúčastňujú skalní členovia ako aj úplne nové tváre. Ak nikoho nepoznáte, povedzte nám to a niekto z členov sa vám bude venovať, vysvetlí, poradí, ukáže. Nemusíte mať pudla vo výstavnom strihu.
Nemusíte pudla prihlásiť na klubovú výstavu, ale príďte sa pozrieť. Výstava, to je nielen prehliadka pudlov všetkých veľkostných rázov a farieb, ale aj zábava pre deti a sprievodné súťaže určené na pobavenie.  Organizátori sú vždy v rovnakých tričkách, spoznáte ich ľahko a radi vám poradia alebo vysvetlia „ako to tam chodí“ 😎

Náš klub nie sú iba chovatelia a vystavovatelia. Sú to najmä majitelia pudlov, ktorí sú „iba“ ich spoločníci. Považujeme všetkých členov za rovnocenných a radi sa s každým zoznámime. Možno nájdete nových priateľov na venčenie alebo sa motivujete k výstavnej či športovej činnosti pudlov. Tešíme sa na vás 😊

 

Autor: Ivana Gräczer

 


Správa poradcu chovu

 

Vážení priatelia,

dovoľte mi, aby som z chovateľského hľadiska zhrnula rok 2023. Rok 2023 bol aj pre mňa, ako novozvoleného hlavného poradcu chovu veľká výzva, nakoľko túto funkciu vo výbore SKCHP vykonávam po prvý krát. Chopila som sa tejto funkcie najlepšie ako som vedela a dúfam, že som vás, členov SKCHP, nesklamala. Táto funkcia ma veľa naučila a verím, že ma ešte veľa naučí 😊

V minulom roku sa nám podarilo uskutočniť až 3 bonitácie, ktoré sa konali v Liptovskom Jáne, Vojke nad Dunajom a Alekšinciach. Na všetky tri bonitácie sa nám dokopy prihlásilo 51 pudlov, z toho úspešne zbonitovaných bolo 50 pudlov. Pozvanie posudzovať naše bonitácie prijali MVDr. Patrícia Danková a Iveta Vojteková, za čom som im veľmi vďačná.  Kompletné výsledky si môžete pozrieť na stránke SKCHP www.pudelklub.sk v sekcii Chov a následne v sekcii Bonitácia.

Čo sa týka chovateľských výsledkov, za uplynulý chovateľský rok v termíne od 01.02.2023 do 31.01.2024 bolo vydaných 46 pripúšťacích povolení, nevyužitých bolo 7 prip. povolení, 6 sučiek nezabrezlo a 2 sučky potratili. Podrobnejší rozpis si môžete pozrieť nižšie v tabuľke a v grafe.

Na záver by som chcela veľmi poďakovať našej tajomníčke Barbore Palušekovej, ktorá mi s agendou vždy ochotne pomohla a ktorá má na starosti (okrem iného) aj našu stránku, kde nájdete všetky vydané a využité pripúšťacie povolenia a narodené šteniatka. Veľká vďaka patrí všetkým členom ale aj nečlenom SKCHP, ktorí nám pomáhajú pri organizovaní či už výstav alebo iných klubových akcií. Veľmi si vážime, že ste ochotní darovať nám svoj voľný čas a pomáhate nám rásť, bez vás by to nešlo. Nakoniec by som chcela poďakovať aj členom a priaznivcom SKCHP, ktorí sa našich akcií zúčastňujú a tým podporujú rozvoj a napredovanie plemena pudel a nášho klubu 💙

 

Bonitácia Liptovský Ján, 04.02.2023

Rozhodca:   MVDr. Patrícia Danková

Počet bonitovaných pudlov: 14
Počet uchovnených pudlov: 14
Veľký pudel: 6 (4 suky, 2 psy)
Stredný pudel: 3 (3 suky)
Trpasličí pudel: 4 (4 suky)
Toy pudel: 1 (1 suka)

KOMPLETNÉ VÝSLEDKY

 

Bonitácia Vojka nad Dunajom, 18.06.2023

Rozhodca:   MVDr. Patrícia Danková

Počet bonitovaných pudlov: 28
Počet uchovnených pudlov: 27
Veľký pudel: 11 (7 súky, 4 psy)
Stredný pudel: 6 (3 suky, 3 psy)
Trpasličí pudel: 5 (4 suky, 1 pes)
Toy pudel: 5 (4 suky, 1 pes)

KOMPLETNÉ VÝSLEDKY

 

Bonitácia Alekšince,  12.11.2023

Rozhodca:   Iveta Vojteková

Počet bonitovaných pudlov: 9
Počet uchovnených pudlov: 9
Veľký pudel: 1 (1 suka)
Stredný pudel: 1 (1 suka)
Trpasličí pudel: 3 (2 suky, 1 pes)
Toy pudel: 4 (3 suky, 1 pes)

KOMPLETNÉ VÝSLEDKY

 

Chovateľské výsledky SKCHP

Vydané pripúšťacie povolenia 46
Nevyužité pripúšťacie povolenia 7
Nezabrezli 6
Potratili 2
Narodených psov 55 (z toho 2 mŕtve)
Narodených súk 62 (z toho 2 mŕtve)
Dodatočné pripúšťacie povolenia 1
Inseminácia na výnimku 1

 

Vydané pripúšťacie povolenia podľa veľkostí

Veľký 13
Stredný 4
Trpasličí 18
Toy 11

 

 

Autor: Bc. Tímea Arpášová, hlavný poradca chovu

Partneri